Moja żona, która 3 miesiące temu urodziła syna i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Nie mając innego wyjścia, musiałem zostać z synkiem w domu, a już wcześniej w tym roku korzystałem z zasiłku opiekuńczego na chorą żonę i 10-letnią córkę. Czy w tej sytuacji przysługuje mi zasiłek opiekuńczy w dodatkowym wymiarze?
NIE, istnieje jednak inne rozwiązanie, z którego może skorzystać zainteresowany.
Wspomniany przez Czytelnika zasiłek opiekuńczy w dodatkowym wymiarze, niewliczanym do podstawowego zasiłku opiekuńczego, przyznawany jest na zasadach określonych w art. 32a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, a więc m.in. w przypadku gdy ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie przebywa w szpitalu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Ze świadczenia tego może wówczas skorzystać (w wymiarze do 8 tygodni):
jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Jak wynika z pytania, ubezpieczona żona Czytelnika przebywa w szpitalu, a Czytelnik przerwał zatrudnienie w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jednak z uwagi na fakt, iż dziecko to ukończyło już 8. tydzień życia, zainteresowanemu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy w dodatkowym wymiarze.
W tej sytuacji, za sprawą art. 29 ust. 6 ustawy zasiłkowej (patrz ramka), może on skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres:
Wprawdzie w tym celu matka dziecka musi przerwać swój urlop macierzyński na okres pobytu w szpitalu, ale po udokumentowaniu stosownym zaświadczeniem lekarskim (np. e-ZLA) swojej niezdolności do pracy z powodu pobytu w szpitalu, w trakcie przerwy w urlopie macierzyńskim/rodzicielskim będzie mogła na ogólnych zasadach skorzystać (do dnia wypisu ze szpitala) odpowiednio z:
Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka/innego członka najbliższej rodziny za okres urlopu macierzyńskiego Po wykorzystaniu przez ubezpieczoną matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, ubezpieczonemu ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo urlopu rodzicielskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres, w którym ubezpieczona - matka dziecka przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek macierzyński ubezpieczonej - matki dziecka przerywa się wówczas na okres, w którym z zasiłku tego korzysta ubezpieczony - ojciec dziecka albo inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny. |
|