Pracodawca, chcąc zwiększyć sprzedaż produktów, zorganizował dla pracowników dwa konkursy. W jednym za trzy pierwsze miejsca przewidziana jest nagroda pieniężna, w drugim nagrodą jest pobyt w hotelu. Czy nagroda pieniężna oraz wartość nagrody rzeczowej powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych?
Tak, obydwie nagrody powinny być przyjmowane przy obliczaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.
W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, dalej świadczeń chorobowych, uwzględnienia się składniki wynagrodzenia:
Tak wynika z art. 3 pkt 3 i art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Jak wyjaśnił ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej, w razie braku postanowień w przepisach wewnątrzzakładowych o zachowywaniu prawa do danego składnika wynagrodzenia za okres pobierania świadczeń chorobowych należy uznać, że nie przysługuje on za ten okres i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru. Chyba że pracodawca, mimo braku stosownych zapisów, udokumentuje, że składnik ten jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania świadczenia chorobowego - wówczas nie uwzględnia się go w tej podstawie.
Nagrody, o których mowa w pytaniu, spełniają warunki do wliczenia ich do podstawy wymiaru. Zarówno nagroda pieniężna, jak i wartość nagrody rzeczowej (pobyt w hotelu) stanowią dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający oskładkowaniu. Co prawda z pytania nie wynika wprost, że nagrody konkursowe nie przysługują pracownikowi i nie są wypłacane za okres pobierania świadczeń chorobowych. Nie podano też informacji, czy zasady ich przyznawania i wypłaty zostały uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych. Biorąc jednak pod uwagę cel ich wprowadzenia przez pracodawcę, jakim jest zwiększenie sprzedaży własnych produktów, należy uznać, że nagrody te przysługują pracownikowi wyłącznie za faktycznie świadczoną pracę (pracownik, który otrzymał nagrodę musiał spełnić określone parametry konkursowe wpływające na wzrost sprzedaży, które nie są możliwe do zrealizowania w czasie nieobecności w pracy). Oznacza to, że nie są one wypłacane za okresy absencji zasiłkowych. Tym samym powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie faktycznie wypłaconej (nie są one zmniejszane proporcjonalnie za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy).
|