Stopę procentową składki wypadkowej ustala się na rok składkowy, który nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Trwa on bowiem od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do 31 marca następnego roku. Obecny rok składkowy rozpoczął się 1 kwietnia 2025 r. i będzie trwał do 31 marca 2026 r. Sposób ustalenia dla danego płatnika wysokości stopy procentowej składki wypadkowej zależy przede wszystkim od liczby osób zgłoszonych przez niego do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym.
Aby prawidłowo wyznaczyć stopę procentową składki wypadkowej obowiązującej w bieżącym roku składkowym, trwającym od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r., należy najpierw ustalić liczbę osób, które płatnik zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego w 2024 r. Oblicza się ją jako iloraz sumy osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2024 r. i liczby miesięcy, przez które w 2024 r. płatnik był zgłoszony w ZUS przez co najmniej jeden dzień.
Ustalając liczbę ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy 2024 r., trzeba uwzględnić wszystkie osoby, które w określonych miesiącach ubiegłego roku podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej jeden dzień (osoby, których się nie uwzględnia wymieniono w ramce). Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w ciągu miesiąca daną osobę uwzględnia się jako jednego ubezpieczonego.
W przypadku tzw. małych płatników składek, którzy podlegają wpisowi do rejestru REGON i zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. Według tej samej zasady ustalają stopę procentową składki wypadkowej płatnicy, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON (niezależnie od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego).
Obecnie najwyższa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności wynosi 3,33%. Wobec tego od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. takich płatników obowiązuje stopa procentowa składki wypadkowej w wysokości 1,67%, tj. 50% z 3,33%.
Ustalona na dany rok składkowy stopa procentowa składki wypadkowej nie ulega zmianie i dotyczy wszystkich osób ubezpieczonych, za które płatnik rozlicza tę składkę.
Płatnicy podlegający wpisowi do rejestru REGON i zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, którzy nie byli zobowiązani do przekazania do ZUS informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe (tj. za 2022 r., 2023 r. i 2024 r.), wysokość stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy 2025/2026 muszą ustalić samodzielnie, według grupy działalności, do której należą. Grupę tę powinni ustalić na dzień 31 grudnia 2024 r. na podstawie zaświadczenia o numerze REGON, w którym podany jest rodzaj przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), do której dany płatnik został zaklasyfikowany.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025 (Dz. U. z 2024 r. poz. 1936), która zastąpiła dotychczasową, obowiązującą od 2007 r. Z tym że klasyfikacja PKD 2025 będzie funkcjonowała równolegle z PKD 2007 jeszcze do końca 2026 r. Do tego czasu ww. płatnicy składek będą - w zależności od tego, kiedy rozpoczęli prowadzenie firmy - ustalali grupę działalności według starej lub nowej PKD. Jeżeli rozpoczęcie działalności nastąpiło przed 1 stycznia 2025 r., to w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. do ustalenia rodzaju przeważającej działalności według PKD należy stosować dotychczasową klasyfikację PKD 2007 i na jej podstawie określić grupę działalności, do której dany płatnik należy oraz ustalić obowiązującą go wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. Z kolei płatnicy, którzy rozpoczęli/rozpoczną działalność po 31 grudnia 2024 r., w latach 2025-2026 do ustalenia rodzaju przeważającej działalności powinni stosować klasyfikację PKD 2007 w oparciu o klucze przejścia (powiązań) pomiędzy PKD 2025 i PKD 2007 (kalkulator powiązań PKD 2007 - PKD 2025 dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl). Na tej podstawie określą grupę działalności, do której należą oraz obowiązującą ich wysokość stopy procentowej składki wypadkowej.
Stopę procentową składki wypadkowej ww. płatnicy ustalają w oparciu o tabelę stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia MPiPS w sprawie różnicowania stopy procentowej składki... (Dz. U. z 2022 r. poz. 740 ze zm.). Należy z niej odczytać wysokość stopy procentowej tej składki odpowiadającej grupie działalności, do której dany płatnik został zaklasyfikowany według kodu PKD.
Płatnikom, którzy:
wysokość stopy procentowej w nowym roku składkowym, który rozpoczął się 1 kwietnia 2025 r., wyznaczy ZUS.
Informację w tej sprawie powinien im przesłać do 20 kwietnia 2025 r. elektronicznie na profilu PUE ZUS/eZUS. Gdyby po jej otrzymaniu płatnik miał wątpliwości co do wyznaczonej mu wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, ma prawo to zweryfikować, zwracając się do ZUS o podanie algorytmu wyliczeniowego, na podstawie którego ustalono mu wysokość stopy procentowej składki wypadkowej.
Osoby, których dla celów ustalenia wysokości stopy procentowej składki wypadkowej nie uwzględnia się w liczbie ubezpieczonych:
|
|