Jakie warunki musi spełnić pracownik, żeby nabyć prawo do wynagrodzenia chorobowego bez konieczności przepracowania 30 dni?
Prawo do świadczeń chorobowych od pierwszego dnia niezdolności do pracy (bez konieczności spełnienia wymogu wyczekiwania) nabywa pracownik posiadający staż ubezpieczeniowy w wymiarze co najmniej 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej. Do 30-dniowego okresu wyczekiwania, uprawniającego do świadczeń chorobowych od pierwszego dnia choroby, wlicza się wcześniejsze okresy obowiązkowego i dobrowolnego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Pomiędzy tymi okresami mogą występować przerwy, o ile nie przekraczają 30 dni, bowiem w takim przypadku okresy tego ubezpieczenia zostaną zsumowane. Do okresu wyczekiwania wlicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, pomiędzy którymi występują przerwy przekraczające 30 dni, jeśli są one spowodowane urlopem wychowawczym, bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
WAŻNE: Do okresu wyczekiwania zalicza się dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, za które pracownik nie nabył prawa do świadczenia chorobowego z uwagi na nieposiadanie odpowiedniego okresu ubezpieczenia chorobowego.
Pracownik może nabyć prawo do wynagrodzenia chorobowego bez względu na długość obecnego ubezpieczenia chorobowego, jeśli spełnia jeden z warunków art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, tj.:
Przykład
Absolwent szkoły wyższej (obrona pracy dyplomowej miała miejsce 24 kwietnia 2012 r.) podjął pracę od 2 lipca 2012 r. W okresie od 4 do 10 lipca 2012 r. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Nabył z tego tytułu prawo do wynagrodzenia chorobowego, bowiem został objęty ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia studiów wyższych. |
|