Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą występować o wakacje składkowe, czyli zwolnienie z opłacenia składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz na FP i FS za jeden dowolnie wybrany przez siebie miesiąc kalendarzowy w danym roku. Prawo do tej ulgi mają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców (tj. na podstawie wpisu do CEIDG) lub innych przepisów szczególnych oraz osoby będące komornikami sądowymi, o ile spełnią warunki określone w art. 17a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497 ze zm.). O zwolnienie z opłacenia składek ubezpieczeniowych w ramach wakacji składkowych mogą również ubiegać się osoby będące wspólnikami spółki cywilnej. Wspólnicy takiej spółki jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, wpisani do CEIDG, są płatnikami składek na własne ubezpieczenia. Ze swojego konta płatnika składek mogą zatem wnioskować o zwolnienie składkowe w ramach wakacji składkowych.
Aby uprawniony przedsiębiorca mógł skorzystać z wakacji składkowych w ZUS, powinien złożyć wniosek (formularz RWS), wyłącznie z profilu płatnika na PUE/eZUS. Przedsiębiorca powinien go złożyć samodzielnie ze swojego profilu płatnika na PUE/eZUS lub jego pełnomocnik z profilu wnioskującego przedsiębiorcy jako płatnika.
We wniosku o wakacje składkowe płatnik składek m.in. oświadcza, że na dzień jego złożenia spełnia warunki określone w art. 17a ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy oraz zaświadcza czy otrzymał pomoc de minimis, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Przedmiotowym oświadczeniom/zaświadczeniom został nadany rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Wobec tego pojawiły się wątpliwości, czy organ rentowy rozpatrzy wnioski o wakacje składkowe złożone przez pełnomocników płatników (w tym biura rachunkowe).
W powyższej kwestii ZUS w dniu 26 listopada 2024 r. na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) wskazał, że:
"(...) To, że przedsiębiorcy działają przez swoich pełnomocników, jest już standardem w biznesie i w relacjach administracji publicznej z klientami. Stosunki pomiędzy pełnomocnikami a ich mocodawcami ukształtowane są w ramach umów, które regulują zakres współpracy, w tym wzajemną odpowiedzialność. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje, że jeśli pełnomocnik składa wniosek RWS, to dysponuje stosownym oświadczeniem płatnika o spełnieniu powyższych warunków. Dlatego ZUS uwzględnia taką praktykę i przyjmuje profesjonalny charakter działania pełnomocników/biur rachunkowych.
Wzór wniosku o wakacje składkowe (formularz RWS), który przygotowaliśmy, odpowiada obowiązującym przepisom, a jego obsługa jest intuicyjna i umożliwia złożenie wniosku bezpośrednio przez płatnika składek lub jego pełnomocnika. Będziemy rozpatrywać wnioski płatników składek złożone przez pełnomocników, ponieważ zakładamy, że pełnomocnicy dysponują stosownymi oświadczeniami płatników składek."
Od redakcji:
Za miesiąc objęty ww. zwolnieniem przedsiębiorca winien złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe, tj.:
UWAGA! Raporty ZUS RCA i ZUS DRA dostępne w programie DRUKI Gofin w dziale Składki ZUS.
|