Osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG równocześnie prowadzi działy specjalne produkcji rolnej (nie wymagają wpisu do CEIDG). Czy powinna opłacać składkę zdrowotną w podwójnej wysokości?
W sytuacji gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej to są to dwa odrębne źródła dochodów w zakresie podatkowym. Z przepisu art. 10 ust. 1 ustawy o pdof wynika, iż źródłami przychodów są:
Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy o pdof, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Ponadto, w myśl art. 2 ust. 3a ustawy o pdof, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o pdof.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o pdof, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14 tej ustawy, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody.
Zasady ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określa przepis art. 24 ust. 4 ustawy o pdof, który stanowi, że dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15 ustawy o pdof, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 do ustawy o pdof.
Zatem, w myśl powyższego przepisu, dochód z tego źródła może być ustalony:
Tytuły do ubezpieczenia zdrowotnego są wymienione w ustawie zdrowotnej. Stosownie do art. 66 ust. 1 tej ustawy, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są:
Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90), ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy podlega rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny. Jednocześnie rolnik nie podlega ubezpieczeniu w KRUS, gdy podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub ma ustalone prawo do emerytury lub renty, lub ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
W konsekwencji rolnik podlegający ubezpieczeniom społecznym z działalności gospodarczej i opłacający składki do ZUS nie spełnia warunków do podlegania ubezpieczeniom w KRUS. Wobec tego brak jest podstaw do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z racji prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne powinny być opłacane tylko z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
|