Z końcem lipca br. dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z jednym z pracowników. Pracownikowi temu wypłacimy odprawę na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, a także zgodnie z zawartym z nim porozumieniem dodatkową odprawę. Czy obydwie odprawy są zwolnione z oskładkowania?
Odprawy wypłacane pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę nie podlegają oskładkowaniu.
Zgodnie z art. 8 ust. 1, 3-4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969 ze zm.), dalej ustawy o zwolnieniach grupowych, pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Na mocy art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych przepis art. 8 tej ustawy stosuje się odpowiednio w razie tzw. zwolnień indywidualnych, gdy przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron.
Zwracamy uwagę! Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych stosują pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników.
Pracodawca może też wypłacać zwalnianym pracownikom odprawy na podstawie porozumienia zawartego np. z pracownikiem. Fakt wypłaty dodatkowej odprawy nie ma wpływu na prawo do odprawy wypłacanej na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Akt ten nie zawiera bowiem regulacji wyłączających prawo do tego rodzaju świadczenia przewidzianego w tej ustawie w razie nabycia prawa do podobnej odprawy na innej podstawie.
Oskładkowaniu nie podlegają odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Tak stanowi § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia składkowego. Przytoczony przepis rozporządzenia składkowego nie odwołuje się do konkretnych przepisów prawa pracy oraz nie zawiera ograniczeń kwotowych. Nie ma zatem znaczenia czy wypłacana pracownikowi odprawa przysługuje na podstawie przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych, czy też na mocy dodatkowego porozumienia, przy czym powinien istnieć bezpośredni i nierozerwalny związek pomiędzy wypłacaną odprawą a rozwiązaniem stosunku pracy.
Tak też wyjaśnił ZUS w poradniku pt. "Zasady ustalania podstawy wymiaru składek pracowników", w którym czytamy, że: "(...) Płatnik nie odprowadza składek zarówno od obowiązkowych wypłat, które zwalniany pracownik otrzymuje na podstawie przepisów prawa, jak i od wypłat, które pracodawca wypłaca na podstawie układu zbiorowego pracy, statutu, regulaminu wynagradzania bądź umowy indywidualnej z pracownikiem. (...)".
|