Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające podatek dochodowy według skali podatkowej, podatek liniowy lub IP Box (odpowiednio na podstawie art. 27, art. 30c lub art. 30ca ustawy o PDOF), począwszy od składki zdrowotnej należnej za luty 2022 r., ustalają ją od dochodu z ww. działalności (przy czym w tym przypadku obowiązuje minimalna składka zdrowotna, która w 2022 r. wynosi 270,90 zł, tj. 9% minimalnego wynagrodzenia).
W praktyce może mieć miejsce sytuacja, że dana osoba prowadzi np. jednoosobową działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do CEIDG) oraz jest wspólnikiem w spółce jawnej (niebędącej podatnikiem CIT). Z obu tych działalności dochody opodatkowuje według zasad ogólnych (tj. według skali podatkowej albo podatkiem liniowym). Z art. 82 ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.), zwanej ustawą zdrowotną wynika, że jeżeli osoba prowadzi więcej niż jedną pozarolniczą działalność, dla której stosuje opodatkowanie według ww. zasad, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca od sumy dochodów (z zastrzeżeniem minimalnej jej wysokości).
Zapytaliśmy organ rentowy, w jaki sposób ww. przedsiębiorca powinien ustalić podstawę wymiaru składki zdrowotnej należnej za luty 2022 r., w sytuacji gdy w styczniu 2022 r. z działalności prowadzonej na podstawie wpisu do CEIDG poniesie stratę, a z tytułu bycia wspólnikiem w spółce jawnej uzyska dochód.
ZUS w odpowiedzi przesłanej do naszego Wydawnictwa w dniu 10 marca 2022 r. wyjaśnił:
"(...) Trzeba zsumować swoje przychody z JDG oraz ze spółki jawnej, a następnie odjąć od nich sumę kosztów uzyskania przychodów (z JDG oraz przypadającej mu z udziału ze spółki), ewentualnie odjąć opłacone w m-cu uzyskania dochodu składki na ubezpieczenia społeczne, jeśli nie zostały zaliczone do KUP oraz - jeśli wyliczamy składkę za kolejny m-c - trzeba odjąć dochody z poprzednich m-cy. (...)"
|