Obecnie od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie zaniechano poboru podatku dochodowego. Czy okoliczność ta ma wpływ na wyłączenie tego rodzaju przychodu z podstawy wymiaru składek ZUS?
Nie ma. Od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie, stanowiących u podatników tego podatku przychód ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof), z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o pdof), z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o pdof) zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 2 grudnia 2020 r. w tej sprawie (Dz. U. poz. 2174). Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do wartości świadczenia obejmującego koszt badania kwalifikacyjnego, szczepionki, przeprowadzenia szczepienia i konsultacji specjalistycznej. Jeżeli omawiane świadczenie wchodzi w skład pakietu usług medycznych o szerszym zakresie niż wskazany wyżej, zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do wartości świadczenia nieprzekraczającej 100 zł w roku podatkowym.
Ważne: Zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołany zostanie ogłoszony na obszarze Polski stan epidemii w związku z COVID-19. |
Fakt zaniechania poboru podatku od wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie nie wyłącza obowiązku jej uwzględnienia w podstawie wymiaru składek ZUS. Zwolnienia podatkowe nie mają bowiem bezpośredniego wpływu na ustalenie podstawy wymiaru składek ZUS.
Przypominamy, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z zastrzeżeniem, że nie uwzględnia się w niej wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zasiłków (art. 18 ust. 2 ustawy o sus) i rodzajów przychodów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949), dalej rozporządzeniu składkowym. Przepisy tego rozporządzenia nie wyłączają z podstawy wymiaru składek ZUS wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie. Podlega więc oskładkowaniu. Takie świadczenie może być wyłączone ze składek ZUS, gdy spełnione są warunki określone w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego, o czym pisaliśmy w UiPP nr 20/2020, str. 13.
Powołane przepisy stosuje się też przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, z zastrzeżeniem, że uwzględnia się w niej także wynagrodzenie chorobowe.
W związku z zaniechaniem poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu szczepień przeciw grypie nasze Wydawnictwo zwróciło się z pytaniem do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, czy planuje wydanie rozporządzenia w sprawie jego wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS.
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego - nie stanowią podstawy wymiaru składek np. korzyści materialne w postaci szczepień ochronnych, dofinansowania badań psychologicznych i lekarskich - pod warunkiem, że prawo do szczepień wynika z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a osoba zatrudniona ponosi za nie częściową odpłatność.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że skoro w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne decyduje zasada przychodowa (według kryteriów podatkowych), zatem jeśli dana wypłata lub świadczenie nie stanowiłyby przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych - wówczas automatycznie nie stanowiłyby także podstawy wymiaru składek. (...)".
W świetle powołanego stanowiska, jeżeli pracodawca w całości sfinansuje pracownikom szczepienia przeciw grypie, to wartość tego świadczenia podlega oskładkowaniu. W związku z tym, że od tego rodzaju świadczenia zaniechano poboru podatku, należy mieć na uwadze przepisy art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b i art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o pdof. W myśl powołanych przepisów odliczenie od dochodu/podatku nie dotyczy odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenia zdrowotne, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy o pdof, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
|