Moja 3-letnia córka jest chora. Niedługo upłyną dwa miesiące, odkąd trafiła do szpitala. Cały ten czas jestem z córką i w oparciu o wystawiane mi zaświadczenia lekarskie korzystam z zasiłku opiekuńczego. Podobno 60 dni to maksymalny okres, na jaki może być przyznane to świadczenie. Czy gdyby powstała np. jednodniowa przerwa między wystawianymi mi zwolnieniami lekarskimi, to ponownie mogłabym korzystać z tego świadczenia?
W 2019 r. już nie. Przy ustalaniu, czy został wykorzystany limit należnego zasiłku opiekuńczego, nie ma znaczenia, czy między poszczególnymi okresami sprawowania opieki nad dzieckiem i/lub innym chorym członkiem rodziny była zachowana ciągłość, czy też nastąpiła przerwa.
Jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym i to pod warunkiem, że w danym roku kalendarzowym ubezpieczony albo inny członek rodziny nie korzystał już z zasiłku opiekuńczego na to samo albo inne dziecko lub też innego chorego członka rodziny. Łącznie na opiekę nad wymienionymi osobami świadczenie to przysługuje bowiem za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym i to niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Stanowi o tym art. 33 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.).
Przy ustalaniu liczby dni wykorzystanego w danym roku kalendarzowym zasiłku opiekuńczego sumuje się poszczególne dni, za które świadczenie to zostało wypłacone, niezależnie od tego czy była ciągłość w sprawowaniu opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, czy też opieka ta była sprawowana z krótszymi lub dłuższymi przerwami.
Nie wlicza się natomiast okresów zwolnienia z zajęć służbowych z powodu sprawowania osobistej opieki przez drugiego z rodziców, który jest funkcjonariuszem (policji, staży pożarnej, żołnierzem zawodowym, funkcjonariuszem służby celno-skarbowej), za które otrzymuje uposażenie (źródło: www.zus.pl).
Po wykorzystaniu w danym roku kalendarzowym pełnego limitu dni, świadczenie to już nie przysługuje, aż do końca danego roku. Ponownie z prawa do zasiłku opiekuńczego można skorzystać począwszy od 1 stycznia kolejnego roku, w ramach nowego (tu) 60-dniowego limitu obowiązującego w tym nowym roku.
|