Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Przekazanie w drodze darowizny na rzecz szpitala w Ukrainie ambulansu ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Przekazanie w drodze darowizny na rzecz szpitala w Ukrainie ambulansu otrzymanego wcześniej nieodpłatnie

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 9 (561) z dnia 1.05.2022

Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Za zgodą podmiotu tworzącego dokonaliśmy darowizny całkowicie zamortyzowanego ambulansu na rzecz szpitala znajdującego się w Ukrainie. Pojazd ten otrzymaliśmy kilka lat temu nieodpłatnie. Jego wartość rozliczaliśmy przez konto rozliczeń międzyokresowych przychodów. Jak zaksięgować taką darowiznę?

Jeśli samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ) otrzymał składnik majątkowy, spełniający kryteria określone dla środków trwałych, nieodpłatnie na własność, np. na podstawie umowy darowizny, to kwotę odpowiadającą wartości początkowej tego środka trwałego powinien ująć w księgach w korespondencji z kontem 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" (por. art. 41 ustawy o rachunkowości). Ujętą na koncie 84 kwotę należało rozliczać stopniowo na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne", równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie.

W przypadku przekazania w drodze darowizny środka trwałego otrzymanego wcześniej nieodpłatnie po zakończeniu jego amortyzacji, cała kwota odniesiona początkowo na konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów" została już rozliczona. W takiej sytuacji samo wyksięgowanie środka trwałego z ewidencji bilansowej nastąpi zapisem po stronie Wn konta 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", w korespondencji ze stroną Ma konta 01 "Środki trwałe".

Natomiast w przypadku przekazania w drodze darowizny środka trwałego otrzymanego nieodpłatnie przed zakończeniem jego amortyzacji, nierozliczoną kwotę figurującą na koncie 84 odnosi się na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. Ponadto, wyksięgowując taki środek trwały z ewidencji bilansowej, jego wartość nieumorzoną odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h ustawy o rachunkowości).

Wyksięgowania przekazanego w drodze darowizny środka trwałego z ewidencji bilansowej można dokonać na podstawie dowodu "LT - Likwidacja środka trwałego" lub "PK - Polecenie księgowania", wystawionych na podstawie umowy darowizny. Podstawą zapisu może być także sama umowa darowizny.

Ewidencja księgowa przekazania w drodze darowizny środka trwałego
otrzymanego wcześniej nieodpłatnie

1. LT - wyksięgowanie z ewidencji bilansowej środka trwałego całkowicie zamortyzowanego:

- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
- Ma konto 01 "Środki trwałe".

2. LT - wyksięgowanie z ewidencji bilansowej środka trwałego nie w pełni zamortyzowanego:

a) wartość początkowa środka trwałego:

- Ma konto 01 "Środki trwałe",

b) dotychczasowe umorzenie:

- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",

c) wartość nieumorzona:

- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".

3. PK - przeksięgowanie nierozliczonej kwoty z konta 84 na konto 76-0, w przypadku przekazania środka trwałego przed zakończeniem jego amortyzacji:

- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.