Na podstawie przepisów Prawa oświatowego zobowiązani jesteśmy do dowożenia niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych. Dowóz realizowany jest przez firmę transportową (na podstawie umowy zawartej pomiędzy gminą a tą firmą) lub przez rodziców własnym samochodem (na podstawie umowy zawartej pomiędzy gminą a rodzicem na zwrot kosztów dowozu dziecka do placówki). W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wydatki związane z dowozem niepełnosprawnych dzieci do tych placówek w obu ww. sytuacjach?
Wydatki na dowóz niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych, w sytuacji gdy dowóz realizowany jest przez firmę transportową, wskazane jest klasyfikować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych". Natomiast zwrot kosztów dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówek, w przypadku gdy dowóz zapewniają rodzice prywatnym samochodem, wskazane jest ująć w paragrafie 303 "Różne wydatki na rzecz osób fizycznych". |
Przepisy art. 32 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737) stanowią, iż obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 tej ustawy bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Ponadto art. 39 ust. 4 Prawa oświatowego przewiduje obowiązki gminy w zakresie:
1) zapewnienia uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 tej ustawy, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
2) zapewnienia dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17 tej ustawy, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Z kolei szczegółowe regulacje odnoszące się do sposobu realizacji obowiązku dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych zawiera art. 39a Prawa oświatowego. W świetle tego przepisu, gmina spełnia ww. obowiązek poprzez zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci, młodzieży i uczniów we własnym zakresie albo poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców.
Przy zakupie usługi dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych od firmy przewozowej należy zastosować paragraf 430 "Zakup usług pozostałych". W świetle bowiem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 513 ze zm.), dalej zwane rozporządzeniem w sprawie klasyfikacji budżetowej, do klasyfikowania wydatków związanych z zakupem usług transportowych służy, co do zasady, właśnie paragraf 430.
Natomiast w przypadku dokonywania zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci w oparciu o umowę zawartą pomiędzy gminą a rodzicem, wskazane jest zastosować paragraf 303 "Różne wydatki na rzecz osób fizycznych". W myśl ww. rozporządzenia, paragraf ten obejmuje wydatki osobowe oraz wydatki z tytułu świadczeń rzeczowych niezaliczone do paragrafów 302, 304, 305, 307, 311, 321, 324 do 326, 401 do 410, 417 i 418, w tym m.in.:
Wykaz operacji możliwych do klasyfikowania w powyższym paragrafie nie jest zamknięty i, naszym zdaniem, obejmuje również zwrot ponoszonych przez rodziców kosztów dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówki oświatowej prywatnym samochodem.
|