Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Kto podpisuje sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień zakończenia ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień zakończenia likwidacji jednostki oświatowej?

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 18 (546) z dnia 20.09.2021

Z końcem roku szkolnego, tzn. z dniem 31 sierpnia 2021 r., zlikwidowano samorządową jednostkę oświatową (szkołę). Na likwidatora wyznaczono dotychczasowego dyrektora. Kto powinien w takiej sytuacji podpisać sprawozdanie finansowe tej jednostki, sporządzone na dzień 31 sierpnia 2021 r.? Na dzień sporządzenia sprawozdania główna księgowa nie była już zatrudniona w szkole.

Jeżeli na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego likwidowanej szkoły główna księgowa nie była już pracownikiem tej jednostki, to sprawozdanie powinien podpisać jej likwidator.

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości jednostki są zobowiązane zamknąć księgi rachunkowe m.in. na dzień zakończenia likwidacji. Na ten dzień należy również sporządzić sprawozdanie finansowe. W świetle § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342), dalej zwanego rozporządzeniem w sprawie rachunkowości budżetowej, sprawozdanie to składa się z:

  • bilansu,
  • rachunku zysków i strat (wariant porównawczy),
  • zestawienia zmian w funduszu,
  • informacji dodatkowej.

Sporządza się je w terminie 3 miesięcy od dnia, na który zamyka się księgi rachunkowe. Sprawozdanie finansowe jednostki budżetowej podpisuje kierownik jednostki i główny księgowy (por. § 32 ust. 1 oraz § 33 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej). Przy czym powinny tego dokonać osoby, które pełnią te funkcje na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego.

Warto przy tym podkreślić, iż - zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości - za kierownika jednostki uważa się również likwidatora. To on ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości jednostki postawionej w stan likwidacji, w tym za:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • ustalanie stanu aktywów i pasywów oraz
  • sporządzenie sprawozdania finansowego na dzień zakończenia likwidacji.

W jednostkach sektora finansów publicznych likwidator ustanawiany jest w uchwale lub zarządzeniu właściwego organu o likwidacji jednostki. Na likwidatora może być wyznaczony dotychczasowy kierownik jednostki.

Skoro główna księgowa była zatrudniona w szkole do 31 sierpnia 2021 r., to sprawozdanie finansowe na dzień zakończenia likwidacji sporządzone fizycznie w terminie późniejszym (np. na początku września) powinien podpisać wyłącznie likwidator.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.