Moja pracownica w wieku 63 lat będzie przechodzić na emeryturę. Chciałbym ją zaraz po tym ponownie zatrudnić. W związku z tym rozwiążemy umowę za porozumieniem stron i wypłacę jej odprawę. Czy mogę zatem jednego dnia rozwiązać z nią umowę o pracę, a kolejnego dnia ją ponownie zatrudnić?
TAK. Warunkiem nabycia prawa do emerytury jest osiągnięcie przez osobę ubezpieczoną, a więc posiadającą okresy składkowe albo/i okresy podlegania ubezpieczeniom rentowym i emerytalnemu przypadające od 1 stycznia 1999 r., wieku emerytalnego, tj. 60 lat w przypadku kobiet. Jeśli natomiast chodzi o możliwość pobierania przyznanej przez ZUS emerytury, to w przypadku pracowników wymagane jest dodatkowo rozwiązanie stosunku pracy. Na zasadach bowiem wynikających z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2024 r. poz. 1631 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Prawo do emerytury może zatem po jej przyznaniu ulec zawieszeniu. Aby do takiej sytuacji nie doszło, musi nastąpić rozwiązanie stosunku pracy, a do nawiązania ponownego stosunku pracy z tym samym pracodawcą powinno dojść nie wcześniej niż od dnia, od którego ubezpieczonemu ZUS przyzna emeryturę.
Skoro pracownica Czytelniczki:
to nabędzie ona prawo do emerytury powszechnej od 1. dnia miesiąca, w którym złoży w ZUS wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy albo innym dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy, pod warunkiem że do rozwiązania stosunku pracy dojdzie w innym niż ostatnim dniu miesiąca.
Warto bowiem podkreślić, iż w przypadku gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje z ostatnim dniem danego miesiąca, to zgodnie ze stanowiskiem ZUS, wypłata świadczenia następuje nie wcześniej niż począwszy od 1. dnia kolejnego miesiąca (patrz ramka). Analogicznie jest, jeśli do rozwiązania stosunku pracy dochodzi w innym niż ostatnim dniu miesiąca, ale dokument potwierdzający ustanie stosunku pracy zostanie dostarczony do ZUS w następnym miesiącu.
Podjęcie wypłaty emerytury zawieszonej w oparciu o art. 103a ustawy emerytalnej następuje od pierwszego dnia:
nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o podjęcie wypłaty emerytury wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy (np. świadectwem pracy). |
|