Pracownik posiadający orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przebywał 21 dni na turnusie rehabilitacyjnym. Ten okres został zapisany w jego ewidencji czasu pracy jako nieobecność usprawiedliwiona turnusem i urlopem dodatkowym. Czy za czas wykorzystywania urlopu dodatkowego w związku z przebywaniem na turnusie, pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie jak za turnus rehabilitacyjny, czy jak za urlop wypoczynkowy?
Pracownik z niepełnosprawnością przebywający na turnusie rehabilitacyjnym nie korzysta w tym czasie z dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Za całe 21 dni turnusu pracodawca oblicza jego wynagrodzenie według zasad przewidzianych dla ekwiwalentu urlopowego.
Sytuację osób z niepełnosprawnością reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.), dalej ustawa o rehabilitacji. Gwarantuje ona osobie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności prawo m.in. do:
Uprawnienia te są od siebie niezależne. Pracodawca nie może zatem żądać od pracownika z niepełnosprawnością, aby wyjeżdżał na turnus podczas urlopu wypoczynkowego, w tym dodatkowego. Zwraca na to uwagę Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w wyjaśnieniach opublikowanych na stronie internetowej www.niepełnosprawni.gov.pl (dalej wyjaśnienia Pełnomocnika).
Ważne: W ciągu roku kalendarzowego łączny wymiar dodatkowego urlopu i zwolnienia na turnus wynosi maksymalnie 21 dni roboczych (art. 20 ust. 3 ustawy o rehabilitacji). |
W wyjaśnieniach Pełnomocnika czytamy, że: "(...) Oznacza to, że w przypadku korzystania w danym roku przez osobę niepełnosprawną z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, pracodawca ustalając wymiar zwolnienia na turnus, udzielonego w tym samym roku kalendarzowym, bierze pod uwagę wymiar wykorzystanego wcześniej dodatkowego urlopu. Przepis ten stosuje się odpowiednio przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu wypoczynkowego, w przypadku gdy najpierw osoba niepełnosprawna korzysta ze zwolnienia na turnus (np. jeśli pracownik wykorzysta na turnus rehabilitacyjny 14 dni roboczych, wówczas w ramach dodatkowego urlopu wypoczynkowego, może wykorzystać jedynie 7 dni). (...)".
Skoro pracownik z pytania wykorzystał pełną pulę 21 dni roboczych na turnus i z tego tytułu korzystał ze zwolnienia od pracy, to nie przysługuje mu już dodatkowy urlop za rok, w którym turnus miał miejsce. W konsekwencji Czytelnik powinien zaewidencjonować 21 dni turnusowych, za które powinien obliczyć wynagrodzenie jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o rehabilitacji i przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego... (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzenia urlopowego. Wymaga to po pierwsze ustalenia podstawy wynagrodzenia za zwolnienie na turnus, która stanowi sumę:
Po obliczeniu podstawy wynagrodzenia za zwolnienie na turnus Czytelnik powinien:
|