Pracownik po podpisaniu z pracodawcą porozumienia stron rozwiązującego umowę o pracę rozmyślił się. Złożył pismo, w którym zawarł oświadczenie o tym, że wycofuje prośbę o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, z powodu zmiany okoliczności będących przyczyną zawarcia porozumienia. W piśmie wskazał też, że uważa swoją prośbę o rozwiązanie umowy za niebyłą. Czy pracodawca musi to pismo uwzględnić (odpowiedzieć pracownikowi)? (pytanie nr 1527901)
Odpowiedź na zadane pytanie zależy m.in. od tego, czy doszło do rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli tak, to wycofanie się z zawartego porozumienia stron jest niemożliwe - porozumienie to wywołało już bowiem skutek prawny w postaci rozwiązania umowy. Zakładam przy tym, że oświadczenie stron o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem nie jest obarczone wadami, które mogłyby uzasadnić uchylenie się (np. przez pracownika) od skutków prawnych tego oświadczenia.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest jednym z trybów rozwiązania stosunku pracy przewidzianych w Kodeksie pracy. Wniosek/prośba o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest ofertą, którą druga strona (tu: pracodawca) może, ale nie musi przyjąć. Akceptacja oferty, a więc dojście obu stron umowy (tu pracodawcy i pracownika) do zgody odnośnie tego, że umowa o pracę rozwiąże się za porozumieniem stron, jest już zawarciem, zazwyczaj na piśmie, tego porozumienia (tj. oświadczenia woli obu stron). Na takim etapie nie można już jednostronnie wycofać się z zawartego porozumienia. Potrzebna jest do tego zgoda drugiej strony, o ile nie doszło do rozwiązania umowy.
W przedstawionej sprawie pracodawca może - jeżeli stosunek pracy jeszcze trwa - uwzględnić pismo pracownika w sprawie wycofania się z porozumienia o rozwiązaniu umowy. W takim przypadku porozumienie to będzie można uznać za niebyłe. Może też nie wyrazić zgody, co doprowadzi do rozwiązania umowy w terminie wskazanym w porozumieniu. Należy nadmienić, że pracodawca nie ma formalnie obowiązku odpowiedzi na pismo pracownika w sprawie wycofania się z zawartego porozumienia stron (choć może to uczynić).
|