W zakładzie obowiązują 3-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy (liczone od stycznia). Pracownik rozwiązał umowę z dniem 24 maja 2025 r. W kwietniu br. pracownik przepracował kilka nadgodzin dobowych, za które otrzymał dodatki do wynagrodzenia. Natomiast w maju br. pracował dodatkowo w jedną wolną sobotę przez 8 godzin, za które nie wykorzystał dnia wolnego. Miał go otrzymać 30 maja br. Jak rozliczyć pracę w skróconym okresie rozliczeniowym?
W razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, prawo do dodatku, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p., jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy pracował w wymiarze godzin przekraczającym normy czasu wskazane w art. 129 K.p. Tak wynika z art. 1516 § 1 K.p.
W myśl art. 1511 § 1 K.p. za pracę w nadgodzinach, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:
Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za nadgodziny z przekroczenia normy średniotygodniowej.
Gdy godziny przepracowane w skróconym okresie rozliczeniowym przekroczą normy czasu pracy, wówczas pracownikowi należy wypłacić dodatki za nadgodziny. Jeżeli w takich okolicznościach liczba godzin przepracowanych przez pracownika będzie niższa niż ustalony wymiar czasu pracy, pracownikowi będzie przysługiwać wynagrodzenie przestojowe. Tak też uznało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi z dnia 11 października 2013 r. na interpelację poselską nr 21241. Stwierdziło w niej, że: "(...) gdy liczba godzin przepracowanych przez pracownika będzie niższa niż tak ustalony wymiar czasu pracy, pracownikowi przysługiwać będzie wynagrodzenie wynikające z art. 81 § 1 Kodeksu pracy (przestojowe - przyp. red.). (...) Natomiast w razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego, jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy pracownik pracował w wymiarze godzin przekraczającym normy czasu pracy, o których mowa w art. 129, to przysługuje mu oprócz normalnego wynagrodzenia prawo do dodatku, o którym mowa w art. 1511 § 1 Kodeksu pracy (...)".
|