Pracownicy brakują dwa lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jest zatrudniona na pełny etat na podstawie umowy na czas określony, która kończy się 30 czerwca 2023 r. Czy możemy podpisać z nią od 1 lipca br. kolejną umowę na czas określony, ale na 1/8 etatu i wypłacać jej niższe wynagrodzenie za pracę?
TAK. Możliwe jest zatrudnienie pracownicy w wieku przedemerytalnym w obniżonym wymiarze czasu pracy i z niższym wynagrodzeniem, gdyż następuje rozwiązanie umowy na czas określony wraz z nadejściem terminu, do upływu którego została zawarta, i nawiązanie nowego stosunku pracy. W nowym zatrudnieniu, pomimo osiągnięcia przez pracownicę wieku przedemerytalnego, pracodawca może ustalić inne warunki pracy i płacy niż przysługiwały pracownicy w ramach poprzedniej umowy o pracę.
Kodeks pracy przewiduje ochronę trwałości zatrudnienia pracowników w wieku przedemerytalnym. Jak stanowi art. 39 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona ta została wyłączona jedynie w przypadku:
Zakaz wynikający z ochrony przedemerytalnej dotyczy tylko złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu. Nie dotyczy więc innych trybów rozwiązania umowy o pracę, np. za porozumieniem stron, z upływem czasu, na który została zawarta, czy bez wypowiedzenia.
Ochrona ta znajduje odpowiednie zastosowanie w przypadku wypowiedzenia warunków zatrudnienia (tzw. wypowiedzenia zmieniającego). Przy czym, jak wskazuje art. 43 K.p., pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi korzystającemu z ochrony przedemerytalnej, gdy jest to konieczne ze względu na:
Jednak w sytuacji przedstawionej w pytaniu nie ma miejsca ani wypowiedzenie całej umowy, ani jej warunków przez pracodawcę, tylko nawiązanie nowej po rozwiązaniu poprzedniej umowy terminowej.
|