Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Ponowne zatrudnienie pracownika a umowa na okres próbny
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ponowne zatrudnienie pracownika a umowa na okres próbny

Gazeta Podatkowa nr 72 (1947) z dnia 8.09.2022
Ewa Madejek

Pracownik był zatrudniony na okres próbny od 1 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r. Następnie od 1 marca do 31 sierpnia 2020 r. świadczył pracę na podstawie umowy na czas określony. Później nastąpiła przerwa w zatrudnieniu tego pracownika w naszej firmie. Od 12 września 2022 r. chcielibyśmy ponownie go zatrudnić na to samo stanowisko na okres próbny. Czy mimo że pracował już na tym stanowisku, możemy ponownie nawiązać z nim umowę na okres próbny?

Obecnie pracodawca nie ma możliwości zawarcia kolejny raz z pracownikiem umowy na okres próbny, gdyż nie jest to innego rodzaju praca, a także nie upłynął okres 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Jak przewiduje art. 25 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.), umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Zasadniczo na to samo stanowisko zawiera się jedną umowę na okres próbny do 3 miesięcy, która powinna pozwolić na stwierdzenie przydatności pracownika na danym stanowisku. Przy czym przepisy Kodeksu pracy dopuszczają ponowne zawarcie kolejnej tego rodzaju umowy, ale tylko w określonych okolicznościach. Na mocy art. 25 § 3 K.p. ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:

  • jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju prac,
  • po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu do rozwiązania poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą doszło w okresie krótszym niż 3 lata i pracownik ma być zatrudniony na to samo stanowisko, które zajmował poprzednio. Z tych względów nie jest dopuszczalne ponowne zawarcie umowy na okres próbny. Ponadto wydaje się to też niecelowe, gdyż pracodawca miał łącznie 9 miesięcy (3 miesiące okresu próbnego i 6 miesięcy zatrudnienia terminowego) na sprawdzenie przydatności pracownika do pracy na danym stanowisku.

Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca zatrudnił pracownika na czas określony. Zgodnie z art. 251 § 1 K.p. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3.

We wcześniejszym zatrudnieniu u tego pracodawcy pracownik świadczył pracę na podstawie jednej umowy na czas określony, która trwała 6 miesięcy. Oznacza to, że pracodawca może jeszcze zatrudnić tego pracownika na podstawie 2 umów terminowych trwających maksymalnie 27 miesięcy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.