Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Zapis o pracy ponadwymiarowej w umowie niepełnoetatowca
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zapis o pracy ponadwymiarowej w umowie niepełnoetatowca

Gazeta Podatkowa nr 64 (1939) z dnia 11.08.2022
Agata Barczewska

Od dwóch lat firma zatrudnia pracownicę na stanowisku sprzedawcy na 1/4 etatu. Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy okazało się, że w jej umowie o pracę nie ma zapisu o nadgodzinach za pracę ponad limit godzin. Co oznacza limit godzin i w jaki sposób należy go określić przy 1/4 etatu? Czy za godziny przekraczające limit można dać czas wolny, a nie dodatek do wynagrodzenia?

Limit godzin w umowie o pracę zawartej z pracownikiem niepełnoetatowym oznacza określoną w tej umowie liczbę godzin pracy ponad obowiązujący pracownika wymiar niepełnego etatu, a poniżej pełnego etatu. Przekroczenie tej liczby (limitu) godzin pracy uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia jak za pracę nadliczbową (art. 151 § 5 K.p.). Trzeba jednak podkreślić, że praca powyżej tzw. limitu godzin, a poniżej pełnych norm czasu pracy, nie stanowi nadgodzin w sensie ścisłym. Te bowiem występują dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, zasadniczo 8 godzin pracy na dobę (lub przedłużonego powyżej 8 godzin wymiaru dobowego) bądź przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Godziny przepracowane ponad limit ustalony w umowie o pracę niepełnoetatowca są jedynie godzinami pracy ponadwymiarowej.

Sposób sformułowania zapisu o limicie godzin w umowie niepełnoetatowca zależy głównie od rozkładu czasu pracy pracownika. Można go określić poprzez odwołanie się do wymiaru dobowego, tygodniowego, wielkości etatu czy nominalnego wymiaru czasu pracy (przykład). Co do sposobu rekompensaty za godziny pracy przekraczające limit, to dopuszczalne jest wypłacenie dodatku do wynagrodzenia. Czas wolny przysługuje bowiem tylko przy klasycznych nadgodzinach.

Przykład

Pracownik został zatrudniony na 1/4 etatu. Pracodawca może określić w umowie o pracę tego pracownika tzw. limit godzin poprzez odwołanie się do:

- wymiaru dobowego - przez zapis, że np. dodatek przy 1/4 etatu będzie przysługiwał za pracę powyżej 5 godziny na dobę,
- wymiaru średniotygodniowego - przez zapis, że np. przy 1/4 etatu dodatek będzie przysługiwał za pracę przekraczającą przeciętnie 25 godzin w tygodniu w okresie rozliczeniowym,
- wielkości etatu - przez zapis, że np. dodatek przy 1/4 etatu będzie przysługiwał za pracę przekraczającą wymiar 3/4 etatu,
- nominalnej liczby godzin pracy w miesiącu - przez zapis, że np. dodatek przy 1/4 etatu będzie przysługiwał po przekroczeniu o 15 godzin obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy.

Pierwsza ze wskazanych metod jest przydatna przy stałym rozkładzie czasu pracy, natomiast pozostałe są bardziej odpowiednie przy zmiennym rozkładzie, gdzie dni (godziny) pracy są różne.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.