Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Uchylenie ochrony przed wypowiedzeniem umowy pracownikowi na chorobowym
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Uchylenie ochrony przed wypowiedzeniem umowy pracownikowi na chorobowym

Gazeta Podatkowa nr 91 (1862) z dnia 15.11.2021
Agata Barczewska

Pracownik wyczerpał okres zasiłkowy (182 dni choroby) w dniu 8 listopada 2021 r. Następnego dnia stawił się do pracy, gdzie otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. W dniu 10 listopada br. pracownik otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie, z datą od 9 listopada br. Czy w związku z tym wypowiedzenie umowy jest skuteczne?

TAK. W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi nie przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem, mimo wystawienia kolejnego zwolnienia lekarskiego.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę w okresie chorobowej absencji pracownika wynika z art. 41 K.p. Stanowi on, że w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania jej bez wypowiedzenia. Okresy te wskazuje art. 53 K.p., zgodnie z którym pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa m.in. dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową.

Upływ wskazanego okresu (tu: bez świadczenia rehabilitacyjnego) uchyla ogólny zakaz wypowiedzenia umowy pracownikowi w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności, m.in. z powodu choroby.

W przedstawionej sprawie pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego uzyskał kolejne zwolnienie lekarskie, w którym niezdolność do pracy została ustalona od dnia następnego po dniu zakończenia poprzedniej niezdolności. Występuje więc tu nieprzerwana niezdolność do pracy, która - bez względu na to, czy została spowodowana tą samą czy różnymi chorobami - wliczana jest do tego samego okresu zasiłkowego.

Tak wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.). W omawianej sytuacji oznacza to, że obecne zwolnienie lekarskie nie zapoczątkowało nowego okresu zasiłkowego, z którym związana jest ochrona zatrudnienia. W konsekwencji pracownikowi można było wypowiedzieć umowę w okresie objętym tym zwolnieniem.

Omawiając problem przedstawiony w pytaniu, należy też zwrócić uwagę, że ochrona przewidziana w art. 41 K.p. przysługująca m.in. pracownikowi korzystającemu ze zwolnienia chorobowego, związana jest z faktem jego nieobecności w pracy z powodu choroby, a nie samej choroby. Pracownik obecny w pracy w dniu dokonania mu wypowiedzenia nie ma więc prawa do wspomnianej ochrony (patrz ramka).

"Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 K.p.".

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1993 r., sygn. akt I PZP 68/92

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.