Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy w trakcie roku ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (563) z dnia 1.09.2022

Zatrudniliśmy pracownika, który w innym podmiocie jeszcze przez pewien czas pozostawał w okresie wypowiedzenia, korzystając z urlopu wypoczynkowego. Obecnie dostarczył nam świadectwo pracy, z którego wynika, że łącznie wykorzysta w tym roku urlop w nadmiarze. Czy ta okoliczność skutkuje redukcją urlopu w naszym zakładzie pracy?

Nie, urlop w zatrudnieniu równoległym nie ma wpływu na uprawnienia urlopowe u nowego pracodawcy.

Stosownie do art. 154 § 1-2 K.p., pracownikowi przysługuje w roku kalendarzowym 20 dni urlopu - jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat albo 26 dni - jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę przysługującą mu pulę roczną.

Jeżeli do zatrudnienia dochodzi w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny:

  • do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Tak wynika z art. 1551 § 1 pkt 2 i § 21 K.p. Przy czym, jeśli za dany rok kalendarzowy pracownik wykorzystał urlop w nadmiarze, przysługuje mu u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze (art. 1551 § 2 K.p.). Skoro mowa jest o kolejnym pracodawcy, to ten, u którego pracownik wykorzystał zawyżone uprawnienia musi być poprzednim. Takiego statusu nie ma pracodawca równoległy, co oznacza, że Czytelnik nie jest wobec niego kolejnym, a więc nie ma podstaw do zastosowania powołanej regulacji. Poza tym można domniemywać, że pierwszy pracodawca udzielił właściwej (proporcjonalnej do zatrudnienia), a nie zawyżonej ilości dni urlopu. U dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed jego ustaniem pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1551 § 1 pkt 1 K.p.).

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz, że pracownik legitymuje się 8-letnim stażem urlopowym, u pierwszego pracodawcy (A) pozostawał w zatrudnieniu od 1 stycznia do 31 lipca 2022 r., a u drugiego (B) podjął pracę od 15 czerwca 2022 r. na okres jednego roku.

W 2022 r. zarówno u pracodawcy A, jak i u pracodawcy B pracownikowi przysługiwało/przysługuje 12 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni x 7/12 = 11,66 dnia, po zaokrągleniu 12 dni).


Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu za cały rok. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Przy czym w razie ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania go u kolejnego pracodawcy w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tą różnicą, iż u pracodawcy A zatrudnienie ustało 14 czerwca 2022 r. Zarówno u pracodawcy A, jak i u pracodawcy B wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego wyniósł 10 dni, tj. 6/12 puli rocznej urlopu; zaokrąglenia czerwca dokonał pracodawca A, zaś pracodawca B ustalał uprawnienia urlopowe od lipca.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.