Zatrudniliśmy pracownika, który w innym podmiocie jeszcze przez pewien czas pozostawał w okresie wypowiedzenia, korzystając z urlopu wypoczynkowego. Obecnie dostarczył nam świadectwo pracy, z którego wynika, że łącznie wykorzysta w tym roku urlop w nadmiarze. Czy ta okoliczność skutkuje redukcją urlopu w naszym zakładzie pracy?
Nie, urlop w zatrudnieniu równoległym nie ma wpływu na uprawnienia urlopowe u nowego pracodawcy.
Stosownie do art. 154 § 1-2 K.p., pracownikowi przysługuje w roku kalendarzowym 20 dni urlopu - jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat albo 26 dni - jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę przysługującą mu pulę roczną.
Jeżeli do zatrudnienia dochodzi w trakcie roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny:
Tak wynika z art. 1551 § 1 pkt 2 i § 21 K.p. Przy czym, jeśli za dany rok kalendarzowy pracownik wykorzystał urlop w nadmiarze, przysługuje mu u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze (art. 1551 § 2 K.p.). Skoro mowa jest o kolejnym pracodawcy, to ten, u którego pracownik wykorzystał zawyżone uprawnienia musi być poprzednim. Takiego statusu nie ma pracodawca równoległy, co oznacza, że Czytelnik nie jest wobec niego kolejnym, a więc nie ma podstaw do zastosowania powołanej regulacji. Poza tym można domniemywać, że pierwszy pracodawca udzielił właściwej (proporcjonalnej do zatrudnienia), a nie zawyżonej ilości dni urlopu. U dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed jego ustaniem pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1551 § 1 pkt 1 K.p.).
Przykład |
Przyjmujemy założenia z pytania oraz, że pracownik legitymuje się 8-letnim stażem urlopowym, u pierwszego pracodawcy (A) pozostawał w zatrudnieniu od 1 stycznia do 31 lipca 2022 r., a u drugiego (B) podjął pracę od 15 czerwca 2022 r. na okres jednego roku.
W 2022 r. zarówno u pracodawcy A, jak i u pracodawcy B pracownikowi przysługiwało/przysługuje 12 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni x 7/12 = 11,66 dnia, po zaokrągleniu 12 dni).
Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu za cały rok. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Przy czym w razie ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania go u kolejnego pracodawcy w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.
Przykład |
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tą różnicą, iż u pracodawcy A zatrudnienie ustało 14 czerwca 2022 r. Zarówno u pracodawcy A, jak i u pracodawcy B wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego wyniósł 10 dni, tj. 6/12 puli rocznej urlopu; zaokrąglenia czerwca dokonał pracodawca A, zaś pracodawca B ustalał uprawnienia urlopowe od lipca.
|