Czy pracodawca może potrącać składkę związkową na podstawie zgody pracownika - członka związku zawodowego, w której wysokość potrącenia jest określona jako 0,82% jego miesięcznych przychodów? Czy też zgoda musi zawierać konkretną kwotę comiesięcznego potrącenia?
Dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika składki związkowej wymaga dysponowania przez pracodawcę wnioskiem zakładowej organizacji związkowej i zgodą pracownika. Te dwa dokumenty wskazuje art. 331 § 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854), dalej ustawy. Przepis ten narzuca im formę pisemną, lecz nie zabrania ich połączenia. Zatem pisemny wniosek od organizacji związkowej może zawierać oświadczenie pracownika, z jego własnoręcznym podpisem, wyrażające zgodę na potrącanie składki związkowej w zadeklarowanej wysokości. Zgoda przekazana w tym trybie spełnia warunki art. 331 § 1 ustawy i art. 91 K.p. o zasadach tzw. potrąceń dobrowolnych, który obejmuje pobieranie składki związkowej (por. wyrok NSA z 21 grudnia 2005 r., sygn. akt I OSK 461/05). Przy niewykorzystaniu wariantu łączonego pracownik musi złożyć odrębną pisemną zgodę.
Użyte w art. 331 § 1 ustawy sformułowanie o pobieraniu składki związkowej "w zadeklarowanej wysokości" pozwala na jej określenie w dowolny sposób. Pracownik może zatem zapisać w zgodzie przekazywanej pracodawcy, że wynosi ona konkretną kwotę (np. 100 zł) albo "0,82% jego miesięcznych przychodów". W tym drugim przypadku pracodawca powinien składkę związkową:
Zwracamy uwagę! Przychodami ze stosunku pracy są otrzymane lub postawione do dyspozycji pracownika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o pdof). Zalicza się do nich w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalent urlopowy i inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof).
Pracodawca przekazuje niezwłocznie składkę związkową pobraną z wynagrodzenia pracownika na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, wskazany przez zakładową organizację związkową (art. 331 ust. 2 ustawy).
|