Pracownik od 2011 r. jest zatrudniony w samorządowej jednostce budżetowej jako główny księgowy w wymiarze 1/2 etatu. W 2023 r. podjął zatrudnienie na 1/4 etatu na takim samym stanowisku w kolejnej samorządowej jednostce budżetowej (poradnia psychologiczno-pedagogiczna). Czy w nowym miejscu pracy można wliczyć do okresu uprawniającego do dodatku stażowego niezakończony staż pracy w pierwszej jednostce?
Nie ma możliwości prawnych do zaliczenia trwającego zatrudnienia do okresów uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę (stażowego) w samorządowej jednostce budżetowej, będącej drugim pracodawcą głównego księgowego.
Główny księgowy samorządowej jednostki budżetowej jest pracownikiem samorządowym, zajmującym kierownicze stanowisko urzędnicze. Wynika to odpowiednio z:
W takim razie prawo do dodatku stażowego oraz jego wysokość ustala się w trybie art. 38 ust. 1 i 5 w zw. z art. 36 ust. 2 ustawy oraz § 7 ust. 4 rozporządzenia. Zasady określone w tych przepisach musi stosować odrębnie każda samorządowa jednostka budżetowa zatrudniająca głównego księgowego. W tym przypadku nie obowiązują bowiem reguły o podstawowym i dodatkowym miejscu pracy dotyczące nauczycieli zatrudnionych w publicznych placówkach oświatowych. Oznacza to, że każda samorządowa jednostka budżetowa:
Wykluczona jest zatem możliwość przyjęcia do tego stażu trwającego okresu zatrudnienia.
Ważne: W stażu uprawniającym głównego księgowego do dodatku za wieloletnią pracę uwzględnia się tylko zakończone okresy zatrudnienia i okresy zaliczalne. |
Warto zaznaczyć, że główny księgowy samorządowej jednostki budżetowej nie podlega żadnej z tzw. ustaw kominowych. Przepis art. 1 w zw. z art. 2 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2136) wskazuje bowiem jedynie głównych księgowych samorządowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną i niebędących spółkami handlowymi oraz państwowe jednostki budżetowe. Z kolei ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1907) dotyczy wyłącznie członków organów zarządzających i nadzorczych spółek handlowych w całości lub w części należących do m.in. samorządowych jednostek terytorialnych i ich związków oraz komunalnych osób prawnych.
|