Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Możliwość ponownego zatrudnienia na okres próbny, a następnie na ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Możliwość ponownego zatrudnienia na okres próbny, a następnie na czas określony

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (559) z dnia 1.07.2022

Zamierzamy zatrudnić na czas określony osobę, która pracowała w naszej firmie w latach 2013-2015 w ramach umów terminowych (od 1 maja do 31 lipca 2013 r. na okres próbny oraz na czas określony od 1 kwietnia do 30 września 2014 r. i od 1 kwietnia do 30 września 2015 r.). Czy obecnie możemy ją zatrudnić najpierw na umowę na okres próbny, a następnie na czas określony?

Pracodawca z pytania może zawrzeć z pracownikiem zarówno umowę o pracę na okres próbny, jak i na czas określony.

Zasadą jest, że z pracownikiem podpisuje się jedną umowę na próbę, maksymalnie na 3 miesiące, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 K.p.). Ustawodawca w art. 25 § 3 K.p. warunkowo dopuścił ponowienie takiego kontraktu w sytuacji, gdy:

  • pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy - powtórne zatrudnienie na próbę jest dopuszczalne wielokrotnie,
  • pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy, po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy - powtórne zatrudnienie na próbę jest dopuszczalne tylko raz.

W myśl powyższego, w okolicznościach opisanych w pytaniu możliwe jest zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na okres próbny, w tym również na to samo stanowisko.

Z kolei ewentualną możliwość zawarcia z pracownikiem następnej umowy na czas określony należy ocenić z uwzględnieniem art. 251 K.p. w brzmieniu obecnym oraz obowiązującym przed wejściem w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220), dalej ustawy zmieniającej, tj. przed 22 lutego 2016 r., jak również przepisów przejściowych, tj. art. 14 ust. 4 ustawy zmieniającej. W myśl ostatniego z ww. przepisów, do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 r. stosuje się art. 251 K.p. w aktualnym brzmieniu (obowiązującym od 22 lutego 2016 r.), z tym że:

  • do limitu czasowego 33 miesięcy wlicza się okres zatrudnienia przypadający od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej (czyli od 22 lutego 2016 r.), a
  • do limitu ilościowego wlicza się trwającą w tym dniu umowę na czas określony, przy czym uważa się ją za pierwszą albo za drugą, gdy została zawarta jako druga w rozumieniu art. 251 K.p. przed zmianą (czyli w ciągu 1 miesiąca od rozwiązania poprzedniej).

W okolicznościach opisanych w pytaniu, ostatnia z nawiązanych z pracownikiem umów zakończyła się przed 22 lutego 2016 r., a tym samym Czytelnik ma prawo wykorzystać w pełni obowiązujące obecnie limity.

Łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony.

Zwracamy uwagę! Umowy o pracę wykonywane przed 22 lutego 2016 r. mają wpływ na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony (także nieokreślony), który jest uzależniony od całego okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (art. 36 § 1 K.p.).

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.