Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Rozwiązanie umowy, która z mocy prawa przekształciła się w umowę ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Rozwiązanie umowy, która z mocy prawa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (546) z dnia 10.12.2021

Pracownik był zatrudniony na podstawie umów o pracę zawartych na następujące okresy od 2 lipca do 19 października 2018 r., od 13 listopada 2018 r. do 18 października 2019 r., od 10 grudnia 2019 r. do 10 grudnia 2021 r. Czy w tej sytuacji umowa o pracę z pracownikiem rozwiązała się z dniem 10 grudnia 2021 r., czy też aby zakończyć współpracę pracodawca powinien ją wypowiedzieć?

W przepisach prawa pracy zawarto ograniczenia w zakresie zatrudniania pracowników na czas określony. W myśl art. 251 § 1 K.p., okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy (limit czasowy), a łączna liczba tych umów nie może wynieść więcej niż trzy (limit ilościowy), tzw. limity 3/33.

Ważne: Przekroczenie choćby jednego z limitów 3/33 powoduje przekształcenie się umowy terminowej w umowę na czas nieokreślony z mocy samego prawa, czyli niezależnie od woli stron stosunku pracy (art. 251 § 3 K.p.).

Powołany przepis w takim brzmieniu obowiązuje od 22 lutego 2016 r.

W limitach 3/33 uwzględnia się wszystkie umowy zawarte na czas określony począwszy od 22 lutego 2016 r., bez względu na występujące między nimi przerwy. Z kolei umowy o pracę na czas określony trwające w tym dniu przyjmuje się:

  • do limitu czasowego - okres zatrudnienia przypadający od 22 lutego 2016 r.,
  • do limitu ilościowego - że jest to pierwsza umowa albo druga, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 K.p. w brzmieniu obowiązującym przed 22 lutego 2016 r., tj. o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej, a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Prawo pracy nie określa sposobu w jaki powinno odbywać się sumowanie okresów zatrudnienia. Jednakże w uchwale z 21 maja 1991 r. (sygn. akt I PZP 16/91, OSNC 1992/1/10) Sąd Najwyższy odrzucił stosowanie reguły z art. 112 K.c. do nabycia uprawnień ze stosunku pracy. Przyjął, że w prawie pracy ustanowione są odrębne od cywilnych zasady liczenia terminów (okresów), co jest związane z wprowadzeniem ustawowych okresów wypowiedzenia umów, w celu doprowadzenia do takiego stanu, by dzień, w którym zwyczajowo zatrudnia się pracowników, nie nakładał się na dzień, w którym rozwiązuje się stosunek pracy, a jedynie dzień ten bezpośrednio poprzedzał. Zasada wyrażona w uchwale ma więc zastosowanie do limitu czasowego. Ponadto zastosowanie będzie miał art. 114 K.c., stanowiący, że jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści (art. 114 K.c.).

Przykład

Pracownik był zatrudniony na czas określony od 2 lipca do 19 października 2018 r. (3 m-ce i 18 dni), od 13 listopada 2018 r. do 18 października 2019 r. (11 m-cy i 6 dni), od 10 grudnia 2019 r. do 10 grudnia 2021 r. (24 m-ce i 1 dzień). Dnia 15 czerwca 2021 r. limit czasowy terminowego zatrudnienia wyniósł 33 miesiące, tj. 3 m-ce i 18 dni + 11 m-cy i 6 dni + 18 m-cy i 6 dni (od 10 grudnia 2019 r. do 15 czerwca 2021 r.). Oznacza to, że od 16 czerwca 2021 r. strony są związane umową na czas nieokreślony.
 

Kalkulatory Kalkulator umów na czas określony dostępny
jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

Umowa z pracownikiem z pytania, obowiązująca od 10 grudnia 2019 r. nie rozwiązała się z mocy prawa wraz z nadejściem terminu w niej wskazanego (tj. 10 grudnia 2021 r.). Jeżeli pracodawca chce ją zakończyć, to powinien złożyć wypowiedzenie albo, gdy zaistnieją ku temu podstawy prawne, rozwiązać bez wypowiedzenia. Możliwe jest również jej rozwiązanie za porozumieniem stron.

Zwracamy uwagę! W przypadku umów na czas nieokreślony, w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy powinna być wskazana przyczyna to uzasadniająca (art. 30 § 4 K.p.). Pracodawca nie wywiąże się z obowiązku wynikającego z art. 30 § 4 K.p., jeżeli w ogóle nie wskaże przyczyny wypowiedzenia albo gdy będzie ona pozorna, niedostatecznie jasna i konkretna, a w rezultacie niezrozumiała dla pracownika i niepoddająca się weryfikacji w postępowaniu przed sądem (por. wyrok SN z 16 listopada 2017 r., sygn. akt I PK 323/16).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.