Osoby aplikujące do pracy bardzo często pytają o wynagrodzenie, które dostaną "do ręki", a więc po odliczeniach składkowo-podatkowych (tzw. netto). Czy przeliczoną w ten sposób kwotę możemy również umieścić w umowie o pracę, zaprzestając jednocześnie wskazywania wynagrodzenia w kwocie brutto?
Nie. W umowie o pracę należy podać wynagrodzenie w kwocie przed odliczeniami składkowo-podatkowymi.
Stosownie do art. 29 § 1-2 K.p. umowę o pracę zawiera się na piśmie, a w jej treści określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
Przez wynagrodzenie należy przy tym rozumieć kwotę przed odliczeniami składkowo-podatkowymi.
Wynagrodzenie za pracę, jako pojęcie prawa pracy, oznacza całość należnej na podstawie przepisów płacowych i umowy o pracę zapłaty za pracę, obejmując także część, którą pracodawca odlicza jako składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 lipca 2014 r. (sygn. akt I PK 250/13), zaznaczył, że często stosowane w obrocie potocznym pojęcie wynagrodzenia "brutto" w ogóle nie występuje w przepisach prawa pracy. Prawo to posługuje się tylko pojęciem wynagrodzenia za pracę jako takiego. Potoczne znaczenie ma też pojęcie wynagrodzenia "netto", przez które należy rozumieć część wynagrodzenia za pracę wypłacaną pracownikowi po dokonaniu stosownych odliczeń na podstawie przepisów prawa (składkowego i podatkowego). Jeżeli pracodawca wynagrodzenia za pracę nie wypłaci, to w ogóle nie można mówić o jakimkolwiek odliczeniu, a więc tym samym także o wypłacie części wynagrodzenia (nazywanej wynagrodzeniem netto).
![]() |
Kalkulator wynagrodzeń dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Jak wyjaśnił Sąd w powołanym orzeczeniu: "(…) W rezultacie, pracodawca jest wobec pracownika dłużnikiem zobowiązanym do zapłaty przysługującego wynagrodzenia w pełnej wysokości, a kwoty, które przekazuje jako płatnik podatku dochodowego i zaliczki na składki ubezpieczeniowe, są częścią wynagrodzenia pracownika. To, że nie są one fizycznie wypłacane pracownikowi, lecz przekazywane odpowiednim organom jako zaliczki i składki jest w tym wypadku wymaganym przez prawo sposobem realizacji obowiązku zapłaty pracownikowi części wynagrodzenia. Wobec tego, całe wynagrodzenie za pracę jest przedmiotem wierzytelności pracownika wobec pracodawcy z tytułu zapłaty za pracę (…)". Takie też wynagrodzenie powinno być określone w pisemnej umowie o pracę.
|