Pracodawca zatrudnia 26 pracowników. W dniu 10 lutego 2025 r., z przyczyn dotyczących pracodawcy, wypowiedział 7 osobom umowy o pracę, które rozwiążą się 31 marca 2025 r. W kwietniu br. chciałby wypowiedzieć umowy o pracę jeszcze 3 osobom. Czy tym 3 osobom również będą przysługiwały odprawy ekonomiczne?
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników podlegają ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2024 r. poz. 61), zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Zwolnienia grupowe, o których mowa w powołanej ustawie, mają miejsce, gdy wystąpią przesłanki określone w art. 1 tej ustawy, czyli gdy w okresie do 30 dni następuje rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, a zwolnienie obejmuje co najmniej:
Do wskazanych wartości zalicza się również pracowników, z którymi pracodawca rozwiązał stosunki pracy na mocy porozumienia stron, o ile zawarto co najmniej 5 porozumień z inicjatywy pracodawcy.
Natomiast zwolnienia indywidualne w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych występują, gdy zaistniała konieczność rozwiązania przez pracodawcę stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników i przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 wskazanej ustawy.
Okres 30 dni, w którym ma nastąpić rozwiązanie stosunków pracy z określoną liczbą pracowników, należy liczyć od dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu albo zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy z pierwszym pracownikiem. Może on rozpocząć się w dowolnym dniu miesiąca. Dla ustalenia liczby pracowników objętych grupowym zwolnieniem istotna jest liczba złożonych przez pracodawcę oświadczeń woli lub zawartych porozumień. Oznacza to, że pierwsze wypowiedzenie lub porozumienie prowadzące do rozwiązania stosunku pracy powoduje rozpoczęcie biegu 30-dniowego okresu z art. 1 ust. 1 lub art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych. Tak też uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt I PK 184/14.
Należy zaznaczyć, że przy ustalaniu, czy doszło do zwolnień w ramach ustawy o zwolnieniach grupowych, nie bierze się pod uwagę, kiedy następuje rozwiązanie umów o pracę ze zwalnianymi pracownikami.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu termin złożenia wypowiedzeń drugiej grupie pracowników ma wpływ na ich prawo do odprawy ekonomicznej. Jeżeli bowiem do tych wypowiedzeń dojdzie już po rozwiązaniu umów z pierwszą grupą, to pracodawca będzie zatrudniał wtedy poniżej 20 pracowników, a tym samym zwalnianym 3 pracownikom nie będą przysługiwały odprawy pieniężne.
Przykład Pracodawca zatrudniający 26 pracowników złożył w dniu 10 lutego 2025 r. wypowiedzenia 7 pracownikom z przyczyn dotyczących pracodawcy, które upłyną 31 marca 2025 r. Liczba zwolnionych pracowników jest mniejsza niż określona w art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych, co oznacza, że zwolnienia mają charakter indywidualny i pracownikom przysługuje prawo do odprawy ekonomicznej. Kolejnym 3 pracownikom wypowie umowy 14 kwietnia br. Nie będzie już wtedy podlegał przepisom ustawy o zwolnieniach grupowych i tym 3 pracownikom nie będzie musiał wypłacić odprawy. |
|