Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę dotyczących dwóch różnych stanowisk pracy, a każda z nich obejmuje wymiar pół etatu. Wskutek wspólnych ustaleń strony zamierzają zwiększyć wymiar jednej z tych umów do pełnego etatu i rozwiązać drugą. Jakie w związku z tym czynności powinny wykonać?
Najprostszym sposobem na zwiększenie wymiaru czasu pracy w ramach jednej umowy o pracę oraz rozwiązanie drugiej umowy o pracę jest zawarcie porozumienia odpowiednio: zmieniającego i rozwiązującego.
Zasadą jest, że pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy z tym samym pracodawcą w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju (por. wyrok SN z 13 marca 1997 r., sygn. akt I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494). Jeden stosunek pracy zwykle łączy też strony, gdy pracownik wykonuje na rzecz pracodawcy kilka rodzajów pracy podporządkowanej (por. wyrok SN z 14 lutego 2002 r., sygn. akt I PKN 876/00, OSNP 2004/4/60). Takie stanowisko to efekt poglądu judykatury, że w tym samym czasie pracownik nie może faktycznie pracować u dwóch (wielu) pracodawców (por. m.in. wyrok SN z 8 grudnia 2015 r., sygn. akt II PK 297/14).
Ważne: Prawo nie zabrania pracownikowi być w kilku stosunkach pracy z tym samym pracodawcą, pod warunkiem że każdy z tych stosunków będzie dotyczył wykonywania różnorodzajowych prac (por. Kodeks pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk, C.H. Beck 2023, kom. do art. 22). |
Taka sytuacja występuje w pytaniu. Każdy z dwóch stosunków pracy istniejących między tymi samymi stronami to osobne byty prawne z odrębnymi prawami i obowiązkami pracodawcy i pracownika.
Zmiana jednej z dwóch umów o pracę (tak jak u Czytelnika) wymaga zatem:
Z kolei rozwiązanie drugiej umowy o pracę, o jakiej mowa w pytaniu może nastąpić za porozumieniem stron, a przy jego braku - za wypowiedzeniem, które może złożyć zarówno pracodawca, jak i pracownik (art. 30 § 1 pkt 1 i 2 oraz art. 32 § 1 K.p.). Porozumienie to efekt wspólnych ustaleń co do daty rozwiązania stosunku pracy - powinna być wcześniejsza albo taka sama, co termin przekształcenia w pierwszej umowie o pracę wymiaru czasu pracy z 1/2 etatu w cały etat. O ile pracownika nie obowiązują formalne wymagania w zakresie wypowiedzenia, to pracodawca musi je spełnić (m.in. w obszarze konsultacji związkowych, formy pisemnej, przyczyny uzasadniającej). W przeciwnym razie pracownik będzie miał prawo wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o stwierdzenie bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie (art. 45 § 1 K.p.).
|