Gmina rozbudowała sieć kanalizacyjną. Odprowadzam ścieki do zbiornika bezodpływowego. Poinformowano mnie o obowiązku podłączenia nieruchomości do wspomnianej sieci. Wiąże się to jednak z bardzo dużymi kosztami. Czy to prawda, że pomimo trudności finansowych muszę wykonać ten obowiązek, bowiem w przeciwnym wypadku gmina nałoży na mnie grzywnę?
TAK. Właściciele muszą przyłączyć nieruchomość do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, wobec jej braku, wyposażyć nieruchomość w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków. Przyłączenie nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Przewiduje to art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz. 399 ze zm.). W razie stwierdzenia niewykonania obowiązku, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku (art. 5 ust. 7 ustawy). W orzecznictwie podkreśla się, że sposób sformułowania art. 5 ust. 7 ustawy wskazuje, że przedmiotowa decyzja nie ma charakteru uznaniowego, co oznacza brak tzw. luzu decyzyjnego organów orzekających w tej kategorii spraw. Wystąpienie w sprawie okoliczności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy, i brak przeciwwskazań do wydania nakazu związanego z wyposażeniem nieruchomości w przydomową oczyszczalnię ścieków oznacza, że na organie administracji ciąży ustawowy obowiązek wydania nakazu przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej.
W sytuacji gdy powyższy obowiązek nie zostanie wykonany, organ może nałożyć na zobowiązanego grzywnę w celu przymuszenia wykonania obowiązku. Grzywna w celu przymuszenia może być zasadniczo nakładana kilkakrotnie w tej samej lub wyższej kwocie i nie może przekraczać w omawianym przypadku kwoty 10 tys. zł w stosunku do osób fizycznych, łącznie nie więcej niż 50 tys. zł. Przepisy nie przewidują możliwości odstąpienia od nałożenia przedmiotowego obowiązku czy grzywny z uwagi na trudną sytuację materialną zobowiązanego. Ponadto, w dalszym etapie - jeśli pomimo grzywien obowiązek nie zostanie wykonany - organ będzie upoważniony do wydania postanowienia o zastępczym wykonaniu obowiązku na koszt właściciela nieruchomości.
Warto dodać, że omawiany problem był przedmiotem wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Infrastruktury, który zwrócił uwagę na sytuację osób, które z przyczyn ekonomicznych nie są w stanie wykonać omawianego obowiązku (m.in. pismo RPO z dnia 12 maja 2023 r., sygn. V.7204.19.2023.TS, ponowione dnia 1 lutego 2024 r. pod tą samą sygnaturą). Ministerstwo odpowiedziało, że obecnie nie prowadzi prac nad zmianami legislacyjnymi.
|