Zamierzam wynająć swoje mieszkanie. Obawiam się jednak kłopotów z ewentualnymi najemcami, zwłaszcza, gdyby nie chcieli się wyprowadzić po ustaniu umowy. Czy najem okazjonalny pozwala na rozwiązanie tego problemu?
Na pewno to ułatwia, choć w praktyce mogą pojawić się trudności. Wówczas jednak ustawa przewiduje inne rozwiązania. Umowa najmu okazjonalnego jest szczególnym typem umowy najmu, uregulowanym w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 725). Jak wynika z art. 19a ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy, umowa najmu okazjonalnego może dotyczyć lokalu mieszkalnego, którego właściciel jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Jest to umowa na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Jednym z istotnych wymogów formalnych takiej umowy najmu jest wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania eksmisji, a ponadto oświadczenie właściciela tego lokalu o tym, że wyraża zgodę na zamieszkanie tam najemcy i osób z nim mieszkających. Wskazanie przez najemcę innego lokalu ma służyć zapewnieniu opuszczenia przez niego wynajmowanego mieszkania po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu.
Jednak sytuacja może się skomplikować w wypadku, gdy lokal wskazany jako ten, do którego najemca miałby się wyprowadzić po ustaniu stosunku najmu, zostanie zbyty lub z innego powodu utracona zostanie możliwość zamieszkania w nim. W takim przypadku, zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów (...), najemca powinien w terminie 21 dni wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Problem pojawia się w momencie, gdy tego nie zrobi. Wówczas niezbędne będzie wytoczenie powództwa o eksmisję, a po uzyskaniu wyroku, skierowanie go do wykonania przez komornika. Jeśli w tym wyroku byłemu najemcy nie zostało przyznane prawo do lokalu mieszkalnego, może znaleźć zastosowanie rozwiązanie przewidziane w art. 4 ust. 2a ustawy o ochronie praw lokatorów (...), w myśl którego, w razie eksmisji lokatora przez komornika, wierzyciel może wskazać pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia. Na podstawie art. 1046 § 5 K.p.c. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550 ze zm.), w takim przypadku komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności.
Warto dodać, iż wobec sygnalizowanych trudności przepisy ustawy o najmie okazjonalnym (...) dotyczące przypadku utraty możliwości zamieszkania w lokalu pierwotnie wskazanym przez najemcę i braku wskazania innego lokalu wymagają doprecyzowania przynajmniej co do sposobu przeprowadzenia eksmisji.
|