Za kilka miesięcy kończę budowę domu. Do końca roku zamierzam wraz z rodziną w nim zamieszkać. Czy prawdą jest, że mam obowiązek zamontować przy furtce skrzynkę na listy mimo tego, że wszystkie sprawy załatwiam elektronicznie i z tradycyjnej formy komunikacji w ogóle nie korzystam?
Tak. Właściciel lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny oraz budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są zobowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach. Tak stanowi art. 40 ust. 1 Prawa pocztowego (Dz. U. z 2022 r. poz. 896). Powyższy obowiązek w budynkach jednorodzinnych jest realizowany przez umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości, z kolei w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale, przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres. W budynku wielorodzinnym skrzynki znajdujące się najniżej w zestawie skrzynek przydziela się osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.
Z powyższego wynika zatem, że skrzynka odbiorcza musi spełniać określone wymogi. Wielkość skrzynki musi umożliwiać umieszczenie w niej przesyłki listowej opakowanej w kopertę o wymiarach 229 mm × 324 mm. Z kolei pojemność skrzynki powinna umożliwiać umieszczenie w niej przesyłek listowych o łącznej grubości co najmniej 60 mm. Skrzynkę oznacza się cyframi, zgodnie z numeracją porządkową nieruchomości, w sposób umożliwiający jednoznaczne jej przyporządkowanie do budynku lub wyodrębnionych w nim lokali, jeżeli posiadają osobny adres.
Warto dodać, że wyznaczony operator pocztowy ma prawo instalowania i użytkowania na obszarach wiejskich lub obszarach o rozproszonej zabudowie własnych oddawczych skrzynek pocztowych, po uzgodnieniu z właściwym wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), na warunkach uzgodnionych z właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości. W takim przypadku właściciel czy współwłaściciele są zwolnieni z obowiązku instalowania własnych skrzynek pocztowych.
Właściciel nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, co do zasady, ma obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej.
|