Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Ustanie obowiązku podatkowego dla budynku
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ustanie obowiązku podatkowego dla budynku

Gazeta Podatkowa nr 91 (1966) z dnia 14.11.2022
Dawid Szwarc

Budynek, którego jestem właścicielem, znajduje się w złym stanie technicznym. Do tej pory był wykorzystywany przez ojca. Otrzymałem go wraz z działką w spadku. Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym, nie jest w ogóle użytkowany. Czy zatem mam nadal obowiązek płacić podatek od nieruchomości z tytułu posiadania tego budynku?

TAK. Podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy i związany jest z samym faktem istnienia nieruchomości gruntowej czy odrębnej nieruchomości lokalowej, budynku, obiektu. Obiekt, o którym mowa w pytaniu, choć znajduje się w złym stanie technicznym, spełnia definicję budynku - Czytelnik nie wskazuje bowiem, aby był niekompletny. To, czy i w jaki sposób budynek jest wykorzystywany - np. na cele mieszkaniowe - ma wpływ na wysokość stawki podatkowej, natomiast okoliczność, iż budynek jest w danym momencie nieużywany, nie oznacza, że przestaje być przedmiotem opodatkowania.

Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Tak wynika z art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.). Z kolei obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Oczywiste jest, że jeśli budynek zostanie zniszczony, rozebrany, przestanie istnieć, to obowiązek podatkowy wygaśnie. Wątpliwości mogą dotyczyć tego, co w sytuacji, gdy pewna część budynku istnieje. W doktrynie podkreśla się, że dopóki obiekt spełnia definicję budynku, podlega opodatkowaniu. Budynek to zgodnie z przepisami Prawa budowlanego obiekt, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Warto zwrócić uwagę, że choć zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy w przypadku rozbiórki budynku obowiązek podatkowy wygasa po zakończeniu prac rozbiórkowych, to nie można jednak wykluczyć sytuacji, gdy przed definitywnym zakończeniem rozbiórki dojdzie do wygaśnięcia obowiązku podatkowego na skutek utraty przez obiekt podlegający rozbiórce cech konstytutywnych budynku w rozumieniu ustawy (np. zostanie całkowicie pozbawiony dachu) - por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Po 106/10). Z powyższego wynika zatem, że sam zły stan techniczny budynku nie sprawia, iż Czytelnik nie musi nadal płacić przedmiotowego podatku.


Dopóki obiekt spełnia definicję budynku, stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.