Budynek, którego jestem właścicielem, znajduje się w złym stanie technicznym. Do tej pory był wykorzystywany przez ojca. Otrzymałem go wraz z działką w spadku. Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym, nie jest w ogóle użytkowany. Czy zatem mam nadal obowiązek płacić podatek od nieruchomości z tytułu posiadania tego budynku?
TAK. Podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy i związany jest z samym faktem istnienia nieruchomości gruntowej czy odrębnej nieruchomości lokalowej, budynku, obiektu. Obiekt, o którym mowa w pytaniu, choć znajduje się w złym stanie technicznym, spełnia definicję budynku - Czytelnik nie wskazuje bowiem, aby był niekompletny. To, czy i w jaki sposób budynek jest wykorzystywany - np. na cele mieszkaniowe - ma wpływ na wysokość stawki podatkowej, natomiast okoliczność, iż budynek jest w danym momencie nieużywany, nie oznacza, że przestaje być przedmiotem opodatkowania.
Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Tak wynika z art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.). Z kolei obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Oczywiste jest, że jeśli budynek zostanie zniszczony, rozebrany, przestanie istnieć, to obowiązek podatkowy wygaśnie. Wątpliwości mogą dotyczyć tego, co w sytuacji, gdy pewna część budynku istnieje. W doktrynie podkreśla się, że dopóki obiekt spełnia definicję budynku, podlega opodatkowaniu. Budynek to zgodnie z przepisami Prawa budowlanego obiekt, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Warto zwrócić uwagę, że choć zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy w przypadku rozbiórki budynku obowiązek podatkowy wygasa po zakończeniu prac rozbiórkowych, to nie można jednak wykluczyć sytuacji, gdy przed definitywnym zakończeniem rozbiórki dojdzie do wygaśnięcia obowiązku podatkowego na skutek utraty przez obiekt podlegający rozbiórce cech konstytutywnych budynku w rozumieniu ustawy (np. zostanie całkowicie pozbawiony dachu) - por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Po 106/10). Z powyższego wynika zatem, że sam zły stan techniczny budynku nie sprawia, iż Czytelnik nie musi nadal płacić przedmiotowego podatku.
Dopóki obiekt spełnia definicję budynku, stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
|