Mam możliwość zatrudnienia w nadleśnictwie. Najprawdopodobniej będę wynajmować lokal należący do nadleśnictwa. Czy w przyszłości będzie mi przysługiwało prawo pierwszeństwa nabycia tego lokalu na preferencyjnych warunkach?
W niektórych przypadkach będzie taka możliwość. Zgodnie z przepisami m.in. pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w LP, z wyjątkiem osób, z którymi stosunek pracy został rozwiązany bez wypowiedzenia z winy pracownika, posiadają pierwszeństwo nabycia lokali, których są najemcami i w których mieszkają. Określa to art. 40a ust. 4 ustawy o lasach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1356 ze zm.). Cena sprzedaży lokalu podlega łącznemu obniżeniu o 6% za każdy rok zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych LP i o 3% za każdy rok najmu tego lokalu, nie więcej jednak niż o 95%. Spłata należności może zostać rozłożona na 60 rat miesięcznych, przy czym oprocentowanie nie może przekraczać w stosunku rocznym stopy referencyjnej, określającej minimalne oprocentowanie podstawowych operacji otwartego rynku prowadzonych przez NBP, powiększonej o 2 punkty procentowe. Jeżeli osobą uprawnioną jest emeryt lub rencista, cena nabycia lokalu jest ustalona na 5% jego wartości.
Wspomnianą regulację stosuje się również do osób bliskich, pozostałych po pracownikach, które w dniu ich śmierci zamieszkiwały razem z nimi. Przez osoby bliskie rozumie się małżonków oraz wstępnych i zstępnych, a także osoby przysposobione. W razie zbiegu uprawnień do obniżenia należności osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, okresy zatrudnienia tych osób mogą być sumowane, przy czym łączna obniżka nie może przekraczać 95% ceny sprzedaży lokalu. Uprawnienie to przysługuje tylko przy nabyciu jednego lokalu. Ponadto omawiane uprawnienie przysługuje osobom bliskim również w stosunku do lokalu, którego prawo najmu osoby te uzyskały w zamian za lokal dotychczas zajmowany w dniu śmierci pracownika lub byłego pracownika LP (może z niego skorzystać tylko jedna osoba bliska i tylko przy nabyciu jednego lokalu). W pewnych przypadkach LP zażądają zwrotu bonifikaty po jej waloryzacji. Dojdzie do tego wtedy, gdy nabywca lokalu, przed upływem 5 lat od dnia jego nabycia, zbył ten lokal lub wykorzystał na inne cele niż mieszkalne. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy zbycie nastąpiło na rzecz osoby bliskiej. Waloryzacji dokonuje się według zasad określonych w przepisach o gospodarce nieruchomościami.
Omówione regulacje stosuje się odpowiednio do osób, które są lub były zatrudnione w szkołach leśnych, zakładowych przychodniach i poradniach lekarskich oraz innych jednostkach organizacyjnych leśnictwa. Warto dodać, że w powołanej ustawie przewidziano również uprawnienia dla innych podmiotów niż wyżej wymienione.
|