Kończę budowę domu jednorodzinnego. Czy mam prawo wprowadzić się do budynku w momencie zakończenia wszystkich robót? Ze wstępnych informacji wiem, że w moim przypadku nie ma konieczności wydawania decyzji z pozwoleniem na użytkowanie obiektu.
Wydanie takiej decyzji w sytuacji Czytelnika nie jest konieczne. Zamierza on bowiem rozpocząć korzystanie z domu po zakończeniu prac. Wspomniana decyzja byłaby niezbędna, gdyby przykładowo wprowadzenie do domu miało nastąpić zanim jeszcze wszystkie prace zostałyby ukończone.
Zasadą jest, że do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Wynika to z art. 54 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.). Na budowę domu wymagane jest pozwolenie budowlane, dlatego powyższa reguła ma zastosowanie w omawianym przypadku.
Czytelnik nie potrzebuje więc zgody organu budowlanego. Jeśli wszystko zostało wykonane w zgodzie z pozwoleniem na budowę, a Czytelnik przedłożył wszystkie dokumenty, konieczne będzie jedynie odczekanie 21 dni od zawiadomienia. Jeżeli sprzeciw nie zostanie złożony, można przystąpić do zamieszkiwania domu.
Wspomniany termin oblicza się w ten sposób, że początkiem biegu terminu jest doręczenie zawiadomienia do organu budowlanego. Jeśli więc minie 21 dni od otrzymania zawiadomienia przez organ, a inwestor nie otrzyma żadnej jego decyzji, może przystąpić do użytkowania obiektu. "Termin dla zgłoszenia przez organ sprzeciwu, określony w art. 54 ust. 1 ustawy (…) obejmuje także doręczenie decyzji stronie" (wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2002 r., sygn. akt II SA/Kr 965/02). Organ budowlany nie może więc twierdzić, że decyzja - sprzeciw - został wydany w terminie, ale np. przez zaniedbanie poczty czy działu wysyłki nie zdążył dojść do adresata. Jeśli inwestor nie będzie miał przesyłki z urzędu w 21. dniu, od 22. dnia od zgłoszenia może rozpocząć korzystanie z domu.
W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem wskazanych reguł, właściwy organ wymierza karę według wzoru k × w × s, przy czym parametr "s" wynosi 500 zł, a otrzymany iloczyn podlega 10-krotnemu podwyższeniu. Przykładowo, dla domu jednorodzinnego stawka "k" wynosi 2, a stawka "w" 1. Kara za nielegalne przystąpienie do użytkowania domu jednorodzinnego wynosić więc będzie 10 tys. zł.
|