Odziedziczyłem spadek po ojcu. Mam problem z ustaleniem, w których bankach ojciec miał rachunki bankowe, na których gromadził swoje oszczędności. Z rozmów z ojcem wiem, że na pewno rachunków było więcej niż jeden, a konta prowadzone były w różnych bankach. Czy istnieje sposób na uzyskanie informacji w tej sprawie? Jeśli tak, to gdzie powinienem złożyć stosowny wniosek?
Czytelnik może uzyskać zbiorczą informację o rachunkach bankowych prowadzonych dla spadkodawcy.
Bank jest obowiązany udzielić posiadaczowi rachunku bankowego będącemu osobą fizyczną, osobie, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku oraz zarządcy sukcesyjnemu zbiorczej informacji m.in. o rachunkach bankowych posiadacza, w tym rachunkach wspólnych - bez wskazania danych współposiadacza oraz o rachunkach posiadacza rachunku bankowego prowadzonych w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w tym rachunkach wspólnych - bez wskazania danych współposiadacza, a także o rachunkach bankowych rozwiązanych bądź wygasłych z przyczyn określonych w przepisach. Tak przewiduje art. 92ba ust. 1 Prawa bankowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1646 ze zm.). W zbiorczej informacji wskazuje się podmiot, który prowadzi albo prowadził rachunek, numery rachunków wynikające z umowy rachunku oraz informację, czy rachunki są nadal prowadzone. W przedmiotowej informacji nie podaje się jednak ilości środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.
Zbiorczą informację bank jest zobowiązany pozyskać z Centralnej informacji o rachunkach niezwłocznie po otrzymaniu pisemnego żądania od osoby uprawnionej i po zweryfikowaniu jej tytułu prawnego. Tytułem prawnym będzie w szczególności prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku bądź zarejestrowany akt notarialny poświadczenia dziedziczenia. Dokumentem potwierdzającym prawo do spadku nie będzie natomiast testament, w tym również testament sporządzony w formie aktu notarialnego. Wzory wniosków o udzielenie informacji z Centralnej informacji można pobrać ze strony Krajowej Izby Rozliczeniowej prowadzonej pod adresem www.kir.pl. Informację o rachunkach bankowych należy dostarczyć osobie, która wystąpiła z żądaniem niezwłocznie po jej pozyskaniu z Centralnej informacji.
Zbiorcza informacja może być dostarczona odpłatnie. Przy czym opłata nie może być wyższa niż koszt wygenerowania takiej informacji.
|