Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Zmiana nazwiska (imienia) dopuszczalna tylko z ważnych powodów
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zmiana nazwiska (imienia) dopuszczalna tylko z ważnych powodów

Gazeta Podatkowa nr 100 (1975) z dnia 15.12.2022
Dawid Szwarc

Kilka lat temu rozwiodłam się. Gdy zawierałam związek małżeński, przyjęłam nazwisko męża. Po rozwodzie nie zdecydowałam się od razu na powrót do swojego poprzedniego nazwiska. Czy mogę w tym momencie domagać się zmiany nazwiska?

Z informacji podanych w pytaniu wynika, że nie będzie to raczej możliwe. Rzeczywiście były małżonek może w prosty sposób powrócić do nazwiska, które nosił przed ślubem, jeśli złoży stosowne oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego - oświadczenia tego nie musi w żaden sposób uzasadniać. Jeśli jednak terminu nie dochował, do zmiany nazwiska może dojść wyłącznie na zasadach ogólnych.

Zgodnie z tymi zasadami zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,

2) na imię lub nazwisko używane,

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione,

4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Reguluje to art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1988). Wspomniany katalog zdarzeń uzasadniających dokonanie omawianej zmiany nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza, że taka zmiana może nastąpić także z innych przyczyn - istotne jest jednak, czy określoną przyczynę można zakwalifikować jako "ważny powód".

Jak podkreśla się w doktrynie, "ważny powód" w powyższym rozumieniu musi być doniosły społecznie, niezależnie od interesu wnioskodawcy i jego motywacji. Ustawodawca przyjął bowiem jako zasadę trwałość imienia i nazwiska jako elementu danych identyfikacyjnych człowieka, zaś ich zmianę dopuścił jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Pomimo zatem użycia nieostrego pojęcia "ważnych powodów" i jedynie przykładowego ich wyliczenia w powołanym przepisie, nie należy pojęcia tego interpretować rozszerzająco (por. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 czerwca 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 146/18). Organ będzie zatem musiał przeanalizować wszelkie okoliczności sprawy, stąd kluczowe jest odpowiednie uzasadnienie wniosku.

Zmiana imienia (nazwiska) następuje na wniosek osoby zainteresowanej, który składa się do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. Decyzję o zmianie imienia lub nazwiska bądź decyzję o odmowie zmiany imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego, do którego został złożony wniosek, albo jego zastępca. Decyzja o dokonaniu zmiany imienia lub nazwiska podlega natychmiastowemu wykonaniu. Opłata skarbowa za wydanie decyzji o zmianie imienia i/lub nazwiska wynosi 37 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.