Opiekuję się niepełnosprawnym synem. Syn z powodu choroby narządu ruchu nie może poruszać się samodzielnie. Zamierzam wystąpić z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy. Czy z uwagi na niepełnosprawność syna łatwiej uzyskać wspomniany dodatek, a jego kwota będzie podwyższona?
W przypadku niepełnosprawności członka gospodarstwa domowego dodatek mieszkaniowy przysługuje w normalnej wysokości. Dodatek mieszkaniowy przyznaje się, jeśli wnioskodawca spełnia dwa kryteria - kryterium dochodowe oraz kryterium powierzchni normatywnej lokalu mieszkalnego. Kwestia niepełnosprawności ma znaczenie w odniesieniu do drugiego kryterium. Dodatek przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego wnioskodawcy nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30% albo 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%. Stanowi o tym art. 5 ust. 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1335). Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego, w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego, nie może przekraczać:
1) 35 m2 - dla 1 osoby,
2) 40 m2 - dla 2 osób,
3) 45 m2 - dla 3 osób,
4) 55 m2 - dla 4 osób,
5) 65 m2 - dla 5 osób,
6) 70 m2 - dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób dla każdej kolejnej zwiększa się normatywną powierzchnię lokalu o 5 m2.
Należy pamiętać, że rada gminy, w drodze uchwały, może podwyższyć maksymalną normatywną powierzchnię, o której mowa powyżej, lub maksymalny dopuszczalny stopień przekroczenia normatywnej powierzchni, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy. Dla Czytelniczki ważne jest, że normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Przykładowo, w przypadku gospodarstwa 3-osobowego powierzchnia normatywna wynosząca 45 m2, przy uwzględnieniu przesłanki związanej z niepełnosprawnością ruchową członka gospodarstwa, zostanie powiększona o 15 m2, co daje 60 m2. Tym samym dodatek mieszkaniowy będzie przysługiwać, jeśli powierzchnia zajmowanego lokalu zasadniczo nie będzie przekraczać 78 m2.
|