Chcę wnieść do sądu sprawę o alimenty na dziecko, które mam z moim byłym partnerem. Były partner uznał swoje ojcostwo przed urzędnikiem stanu cywilnego. Z tego co wiem, sprawa w sądzie może toczyć się miesiącami, a środków dla dziecka potrzebuję już teraz. Podobno w pozwie o alimenty można zamieścić żądanie, aby sąd przyznał uprawnionemu do alimentów pewną kwotę pieniędzy na czas trwania sprawy sądowej. W jaki sposób sformułować takie żądanie?
Rzeczywiście warto, aby strona dochodząca alimentów złożyła wniosek (który może zamieścić bezpośrednio w pozwie o alimenty) w przedmiocie zabezpieczenia powództwa. Takie zabezpieczenie pozwoli powódce (przedstawicielowi dziecka uprawnionego do alimentów) na uzyskanie środków finansowych niezbędnych dla dziecka jeszcze zanim sąd prawomocnie rozstrzygnie sprawę. W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia - taka jest reguła. Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożono przed wszczęciem postępowania, należy zwięźle przedstawić w tym wniosku przedmiot sprawy.
Należy podkreślić, że w sprawach o alimenty podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia - powód nie ma zatem obowiązku wykazywać istnienia interesu prawnego w uzyskaniu zabezpieczania. W tego rodzaju sprawach zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. Stanowi o tym art. 753 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1568).
Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać - w omawianym przypadku - wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz sumy zabezpieczenia. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega, co do zasady, rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, niemniej w praktyce na rozstrzygnięcie wniosku czeka się dłużej. Na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie.
|