Mój były partner po rozstaniu przestał łożyć na nasze dziecko. Uznał swoje ojcostwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Wcześniej przekazywał środki na utrzymanie dziecka w sposób dobrowolny. Zamierzam teraz domagać się zasądzenia od niego alimentów. Do którego sądu powinnam złożyć pozew w tej sprawie?
Niezależnie od wartości sporu, wysokości alimentów, których żądać będzie Czytelniczka, właściwym do rozstrzygnięcia sprawy w I instancji będzie sąd rejonowy. Oznacza to, że ewentualna apelacja od wyroku tego sądu powinna być wniesiona do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu, który wydał wyrok. Jest to tzw. właściwość rzeczowa sądu. Jeśli natomiast chodzi o właściwość miejscową, to strona wnosząca pozew o alimenty ma dwie możliwości - może wnieść pozew do sądu określonego według właściwości ogólnej bądź według właściwości przemiennej.
Zgodnie z przepisami powództwo wytacza się przed sąd I instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania (właściwość ogólna). Reguluje to art. 27 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1568). Miejsce zamieszkania określa się według przepisów Kodeksu cywilnego. Niejednokrotnie zdarza się, że miejsce zamieszkania pozwanego znajduje się bardzo daleko od miejsca zamieszkania strony domagającej się alimentów, co mogłoby znacznie utrudnić uprawnionemu dochodzenie przysługujących mu praw. Z tej przyczyny przewidziano możliwość wytoczenia sprawy przed sąd położony bliżej miejsca zamieszkania uprawnionego. Powództwo o roszczenie alimentacyjne oraz o ustalenie pochodzenia dziecka i związane z tym roszczenia można wytoczyć według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (właściwość przemienna, art. 32 K.p.c.).
W przypadku Czytelniczki osobą uprawnioną do alimentów jest jej dziecko, a nie ona sama. Miejsce zamieszkania osoby małoletniej określa się w sposób pochodny, tj. w odniesieniu do miejsca zamieszkania jej rodzica. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.
|