Moja była żona w wyroku rozwodowym otrzymała prawo do opieki nad naszymi dziećmi. Mi przyznano prawo do utrzymywania kontaktów w określony sposób (komunikacja przez internet, dwa weekendy w miesiącu dzieci przebywają w moim mieszkaniu, itp.). Od pewnego czasu żona utrudnia mi wykonywanie tych kontaktów. Czy można ją prawnie przymusić do tego, aby respektowała ustalenia określone w orzeczeniu sądowym?
TAK. W sytuacji gdy osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje (tu: była żona Czytelnika), nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Przy ustalaniu wysokości wspomnianej kwoty bierze się pod uwagę sytuację majątkową osoby naruszającej prawo do kontaktu. Tak przewiduje art. 59815 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360 ze zm.). Najpierw zatem wydawane jest przez sąd swoiste "ostrzeżenie". W przypadku gdy osoba, której sąd zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nadal nie wypełnia swego obowiązku we właściwy sposób, wówczas sąd nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.
Sąd może w wyjątkowych wypadkach zmienić wysokość ustalonej wcześniej sumy pieniężnej, ze względu na zmianę okoliczności. Na postanowienia sądu przysługuje zażalenie.
Jeżeli do kontaktu nie doszło wskutek niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, obowiązków wynikających z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy przyzna od tej osoby uprawnionemu do kontaktu zwrot jego uzasadnionych wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem kontaktu - np. kosztów związanych z rezerwacją hotelu czy z odwołaną wycieczką.
Prawomocne postanowienie sądu, w którym nakazano zapłatę należnej sumy pieniężnej, jest tytułem wykonawczym bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.
Do wniosku o wszczęcie omawianego postępowania należy dołączyć odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.
|