Po rozwodzie moje kontakty z byłym mężem zostały ograniczone jedynie do spotkań, które z moim udziałem odbywały się z naszym dzieckiem. Od pewnego czasu ojciec dziecka coraz częściej odwołuje spotkania, zaniedbuje dziecko. Czasami przychodzi na nie pod wpływem alkoholu. Obawiam się, że cała ta sytuacja będzie źle wpływać na nasze dziecko. Czy mam możliwość prawnego ograniczenia bądź zakazania mu utrzymywania kontaktu z dzieckiem, do czasu aż upora się ze swoimi problemami?
TAK. Taka decyzja zawsze musi być podyktowana obiektywnie pojmowanym dobrem dziecka, a nie być narzędziem do rozstrzygania konfliktu pomiędzy jego rodzicami. Nie wpływają na nią również ustalenia dotyczące władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.
Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem. Może w szczególności zakazać spotykania się z dzieckiem, zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd, czy ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość. Tak przewiduje art. 1132 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.). Natomiast w skrajnych przypadkach, jeśli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.
W przepisach nie ma definicji takich pojęć jak: "poważnie zagraża" czy "poważnie narusza dobro dziecka". Przyjmuje się, że chodzi tu tylko o sytuacje nadzwyczajne, dla których przeciwdziałania nie wystarczy stosowanie wspomnianych wcześniej środków ograniczenia kontaktów rodzica z dzieckiem. Przykładowo w sytuacji, gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko, można uznać, że zachodzą przesłanki do zakazania utrzymywania takich kontaktów.
Warto pamiętać, że sąd opiekuńczy może zobowiązać rodziców do określonego postępowania. W szczególności może skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc, z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
Wszystkie powyższe uwagi stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeśli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
|