Umowy pożyczki partycypacyjnej nie są tożsame z umową pożyczki, o której mowa w ustawie o PCC. W konsekwencji nie podlegają one opodatkowaniu PCC.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z o.o. rozważa zawieranie w przyszłości umów zatytułowanych jako umowy pożyczki partycypacyjnej, których istotą będzie zapewnienie finansowania konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych przez spółkę.
Umowy mają być zawierane z inwestorami, którymi mają być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Środki otrzymywane w ramach pożyczek partycypacyjnych nie będą oprocentowane, a inwestorom, niezależnie od tego czy spółka osiągnie zamierzony zysk, przysługiwać będzie zwrot udzielonego finansowania (kapitału). W przypadku osiągnięcia przez spółkę zysku z realizacji inwestycji, inwestorom ma przysługiwać ponadto wynagrodzenie w wysokości zależnej od wysokości zysku.
Inwestorzy będą ponosili ryzyko ekonomiczne, polegające na tym, że spółka nie będzie posiadała środków w ilości umożliwiającej zwrot kapitału w pełnej wysokości. Pożyczki partycypacyjne będą udzielane na określony czas, a umowy będą ściśle regulowały zasady wynagrodzenia i spłaty pożyczki.
Na tle opisanego stanu faktycznego podatnik wniósł o udzielenie odpowiedzi, czy umowy pożyczek partycypacyjnych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem spółki umowy te nie będą podlegały opodatkowaniu PCC, w zakresie w jakim będą opodatkowane podatkiem VAT lub jeżeli inwestorzy będą zwolnieni od podatku VAT z tego tytułu. W pozostałych przypadkach umowy będą podlegały opodatkowaniu PCC.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu podniósł, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy. Czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 K.c.). Umowy, które spółka planuje zawierać z inwestorami nie wpisują się w przytoczoną definicję umowy pożyczki.
Z opisu umów, które zamierza zawierać spółka wynika, że rola oraz uprawnienia strony udzielającej pożyczki partycypacyjnej znacznie przekraczają uprawnienia i obowiązki pożyczkodawcy, które wynikają z art. 720 K.c. Tym samym opisane we wniosku umowy pożyczki partycypacyjnej nie będą podlegały opodatkowaniu PCC, a zatem po stronie spółki nie powstanie obowiązek podatkowy w tym podatku.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 maja 2025 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.92.2025.3.MM)
|