Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Rozliczenie PCC od umowy spółki cywilnej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Rozliczenie PCC od umowy spółki cywilnej

Gazeta Podatkowa nr 69 (1944) z dnia 29.08.2022
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

Założyliśmy spółkę cywilną. Każdy ze wspólników wniósł jako wkład określoną sumę pieniędzy, a jeden z nas także określone środki trwałe. Czy, wyliczając podstawę opodatkowania PCC, należy uwzględnić wartość rynkową środków trwałych? Czy PCC należy rozliczyć za wspólników, czy za spółkę?

Umowa spółki cywilnej, której siedziba znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o PCC - Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.).

Podstawę opodatkowania przy umowie spółki cywilnej stanowi wartość wkładów do tej spółki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PCC). W odniesieniu do umowy spółki przepisy nie posługują się pojęciem wartości rynkowej, a to oznacza, że w przypadku wkładów niepieniężnych podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładu zadeklarowana przez wspólników spółki.

W przypadku spółki cywilnej obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach. Są oni solidarnie zobowiązani do zapłaty podatku (art. 4 pkt 9 i art. 5 ust. 2 ustawy o PCC).

Formalności związane z rozliczeniem podatku od czynności cywilnoprawnych należy załatwić w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. W terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki trzeba złożyć deklarację PCC-3, obliczyć i wpłacić podatek, chyba że podatek jest pobierany przez płatnika. Takie rozwiązanie dotyczy czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Wówczas rejent jest płatnikiem PCC i na nim ciążą obowiązki związane z rozliczeniem podatku. Jeżeli umowa spółki zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, wówczas koszty wynagrodzenia notariusza z VAT odlicza się od podstawy opodatkowania.

Umowa spółki cywilnej w okolicznościach opisanych w pytaniu może być zawarta np. w zwykłej formie pisemnej. Jeśli tak będzie, wówczas wspólnicy, jako podatnicy, powinni pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3 z załącznikiem będącym informacją o pozostałych podatnikach PCC-3/A.

Aktywne druki i formularze Wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A dostępne w dziale Inne podatki w serwisie www.druki.gofin.pl

Wspólnicy muszą mieć na uwadze, że obliczeniu należnego podatku od umowy spółki służy część E deklaracji. Z kolei w części G trzeba wpisać adres siedziby spółki, a w H liczbę załączników PCC-3/A. Musi ich być tyle, ilu pozostało wspólników poza tym, którego dane zostały wpisane w PCC-3. Wypełniając PCC-3/A, na górze druku należy wpisać identyfikator podatkowy drugiego (kolejnego) wspólnika (patrz: Przykładowo wypełniony fragment PCC-3/A), natomiast dane podatnika wymienionego w PCC-3 trzeba wpisać w części C druku PCC-3/A.

Przykładowo wypełniony fragment PCC-3/A
Przykładowo wypełniony fragment PCC-3/A
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.