POLECAMY |
||
Podatek VAT za październik 2021 r. wpłacam po terminie. Czy w związku z ostatnimi podwyżkami stóp procentowych przez NBP wzrosła stawka odsetek od zaległości podatkowych?
NIE. Stawki odsetek podatkowych nie zmieniły się po ostatnich podwyżkach stóp procentowych.
Punktem wyjścia dla ustalenia stawek odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych jest stopa lombardowa. Podstawowa stawka odsetek podatkowych jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o NBP, i 2% - ale nie może być niższa niż 8%. Stanowi tak art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Od 9 grudnia 2021 r. obowiązuje stopa lombardowa w wysokości 2,25%. Podstawowa stawka odsetek od zaległości podatkowej obliczona z zastosowaniem tej stopy wynosi 6,5% (200% × 2,25% + 2%), ale i tak nie może być niższa niż 8%. Wynosi więc nadal 8%. Konsekwentnie na niezmienionym poziomie pozostają stawki: obniżona i podwyższona. Ich wysokość uzależniona jest bowiem od stawki podstawowej. Obniżona stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej stanowi 50% stawki podstawowej, a podwyższona stawka - to 150% stawki podstawowej. Wynoszą one obecnie odpowiednio: 4% i 12%. Precyzuje to obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, obniżonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz podwyższonej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (Mon. Pol. z 2016 r. poz. 20).
Wpłacie nie podlegają odsetki podatkowe nieprzekraczające 8,70 zł (3-krotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej). Przyjmuje się, że chodzi o ich kwotę przed zaokrągleniem do pełnych złotych, czyli ustaloną z dokładnością co do groszy. Zwolnienie to obowiązuje bez względu na to, jaką zastosowano stawkę odsetkową: podstawową, obniżoną czy podwyższoną.
|