Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Zwrot nadpłaconego PCC

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zwrot nadpłaconego PCC

Gazeta Podatkowa nr 37 (1808) z dnia 10.05.2021

O zwrot nadpłaconego podatku (stwierdzenie nadpłaty) nie może ubiegać się podmiot, który nie był zobowiązany do jego zapłaty.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Bank (wnioskodawca) w czerwcu 2017 r. zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnej - umowy cesji, na podstawie której sprzedał cztery wierzytelności za umówioną cenę.

Jedna z wierzytelności została przekazana w całości jako niewymagalna, dlatego też uznano, że w zakresie tej wierzytelności umowa z mocy prawa jest czynnością nieważną. Zmianie uległa zatem cena umowy cesji wierzytelności, a w konsekwencji również wysokość PCC, który został ustalony na podstawie umowy z 2017 r. i wówczas zapłacony.

Bank podniósł, że nieważność bezwzględna czynności powoduje, iż czynność ta nigdy nie miała miejsca, więc nie może stanowić podstawy opodatkowania. Zatem naliczenie PCC od sumy wszystkich wierzytelności, na podstawie umowy z 2017 r. jest niezasadne.

W zaistniałych okolicznościach wnioskodawca zapytał, czy w związku z uznaniem dokonanej czynności prawnej za nieważną w części dotyczącej jednej wierzytelności, może ubiegać się o częściowy zwrot zapłaconego PCC. Zdaniem wnioskodawcy przysługuje mu takie uprawnienie.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Zgodnie z ustawą o PCC, podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży, a obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.

Zgodnie z K.c. wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), m.in. na podstawie umowy sprzedaży, która podlega PCC.

Organ wskazał, że ustawa o PCC normuje m.in. kwestię zwrotu tego podatku. Podatek podlega zwrotowi jedynie w przypadku zaistnienia jednej z wymienionych w niej przesłanek (co nie miało miejsca w opisanej sprawie). W każdym innym przypadku, gdy podatnik kwestionuje zasadność zapłaty, istnieje możliwość wystąpienia o stwierdzenie nadpłaty w celu zwrotu nienależnie zapłaconego podatku na podstawie Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z Ordynacją podatkową uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje podatnikom, płatnikom i inkasentom oraz osobom, które były wspólnikami spółki cywilnej w momencie rozwiązania spółki w zakresie zobowiązań spółki.

Organ podkreślił, że wnioskodawca nie stał się podatnikiem PCC w związku z zawartą umową cesji wierzytelności. Z art. 4 pkt 1 ustawy o PCC jasno bowiem wynika, że w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy z tego tytułu ciąży na kupującym. Podatnikiem był zatem tylko i wyłącznie nabywca wierzytelności.

Skoro zatem na wnioskodawcy z tytułu zawartej umowy cesji wierzytelności nie ciążył obowiązek podatkowy (nie stał się podatnikiem), to nie może ubiegać się o zwrot nadpłaconego PCC (o stwierdzenie nadpłaty) niezależnie od tego, czy opisana czynność jest ważna, czy też z mocy prawa dotknięta nieważnością bezwzględną.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 marca 2021 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.19.2021.1.ASZ)

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.