Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Pożyczka pracownicza a PCC
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Pożyczka pracownicza a PCC

Gazeta Podatkowa nr 105 (1771) z dnia 31.12.2020
Marta Bezulska-Powaga

Pracodawca będzie udzielać swoim pracownikom pożyczek na cele mieszkaniowe. Ma zamiar opracować pisemny regulamin określający zasady i warunki otrzymania pożyczek, które będą jednakowe dla wszystkich pracowników. Pożyczka będzie nieoprocentowana. Pracodawca jest podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek. Uprzednio uzyskał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, w której organ uznał, że usługa udzielania pożyczek pieniężnych na rzecz pracowników stanowi czynność zwolnioną z podatku od towarów i usług. Czy zawarcie przez pracodawcę umowy pożyczki z pracownikiem spowoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

NIE. W opisanych przez Czytelnika okolicznościach została wypełniona przesłanka wyłączająca umowę pożyczki spod opodatkowania PCC.

W myśl ogólnej zasady uregulowanej w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815) podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Zgodnie natomiast z art. 4 pkt 7 przywołanej ustawy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę.

Ustawa przewiduje jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w jej zakresie przedmiotowym zostaje wyłączona z opodatkowania PCC.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy nie podlegają podatkowi m.in. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, albo jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
     
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Co istotne, w przypadku umowy pożyczki o powyższym wyłączeniu nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług. Postawę wyłączenia może natomiast stanowić fakt, że jedna ze stron umowy z tytułu dokonania danej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Czytelnik wskazał, że zgodnie z uzyskaną interpretacją indywidualną przepisów podatkowych, zawarcie przez niego umowy pożyczki z pracownikiem będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu w zakresie podatku od towarów i usług, ale jednocześnie będzie to czynność zwolniona z tego podatku na podstawie ustawy o VAT.

Wobec tego należy uznać, że umowa pożyczki zawierana przez Czytelnika w opisanych okolicznościach nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.