Jestem księgową w spółce z o.o. W celu jej dofinansowania zostanie podwyższony kapitał zakładowy bez wprowadzania zmian do umowy spółki. Wspólnicy wniosą wkłady pieniężne. Część zostanie przekazana na pokrycie wartości nominalnej udziałów, a nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Jak od tej czynności rozliczyć PCC?
Podwyższenie kapitału zakładowego jest możliwe bez zmiany umowy spółki, o ile spełnione są warunki z art. 257 § 3 K.s.h. Co ważne, udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Dopuszczalna jest natomiast sytuacja odwrotna. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę (tzw. agio) przelewa się do kapitału zapasowego (art. 154 § 3 K.s.h.).
Podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki stanowi czynność zmiany umowy spółki podlegającą, co do zasady, PCC. W przypadku gdy wnoszone będą wkłady pieniężne, nie znajdzie zastosowania wyłączenie od PCC, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815).
Podstawę opodatkowania PCC stanowić będzie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Odliczeniu od niej w przypadku nienotarialnego podwyższenia podlegają koszty rejestracji zmian w KRS. Natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC (por. m.in. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 14 maja 2020 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.72.2020.1.MZ). Należy też sprawdzić, czy do podwyższenia nie ma zastosowania zwolnienie od PCC z art. 9 pkt 11 lit. b)-d) ustawy o PCC. Jeśli żadne ze zwolnień nie ma zastosowania do całej podstawy opodatkowania, wówczas należy rozliczyć PCC według stawki 0,5%.
Podwyższenie kapitału zakładowego następuje dopiero z chwilą wpisania do KRS. Jednak z PCC należy rozliczyć się w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały wspólników w tej sprawie.
|