Prowadzę działalność gospodarczą. Świadczę usługi polegające na prowadzeniu warsztatów jogi oraz wykonywania masażu kobido. Z uwagi na masaże byłam zobligowana do zakupu kasy fiskalnej. Obecnie otrzymuję płatności wyłącznie w formie przelewu. Czy mogę korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej z uwagi na formę płatności?
Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym na mocy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2024 r. poz. 1902) niektórzy podatnicy zostali zwolnieni z tego obowiązku. Są to zarówno zwolnienia ze względu na limit wartości sprzedaży, jak i ze względu na rodzaj wykonywanych czynności.
W 2025 r. limit wartości sprzedaży dla podatników kontynuujących działalność z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych uprawniający do zwolnienia z kas rejestrujących wynosi 20.000 zł.
Natomiast, na mocy § 2 ust. 1 rozporządzenia, bez względu na wysokość sprzedaży i bez względu na to, czy podatnik stosuje już kasy do ewidencjonowania innych czynności - zwolniona z rejestracji w kasie fiskalnej jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do omawianego rozporządzenia.
Przy czym czynności wymienione w § 4 ust. 1 omawianego rozporządzenia zostały bezwzględnie wyłączone z korzystania z jakichkolwiek zwolnień z kas rejestrujących. Jak wynika z tego przepisu, żadnych zwolnień z kas nie stosuje się m.in. w przypadku świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.
Oznacza to, że podatnik świadczący usługi kosmetyczne czy kosmetologiczne nie może korzystać z jakichkolwiek zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej.
Aby odpowiedzieć poprawnie na pytanie Czytelniczki, należy zatem ustalić, czy świadczone przez nią usługi masażu kobido mieszczą się w pojęciu usług kosmetycznych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Wiążącej Informacji Stawkowej z dnia 10 września 2024 r., nr 0112-KDSL2-1.440.326.2024.3.MW, po przeanalizowaniu PKWiU wyjaśnił, że nie można uznać, iż masaż kobido stanowi zabieg pielęgnacyjny bądź upiększający. Jak wskazał organ, istotą tej usługi jest masaż twarzy, działanie na mięśnie, pobudzenie krążenia, lifting twarzy. Zdaniem organu nie ma przesądzającego znaczenia, że masaż kobido świadczony jest w salonach kosmetycznych przy użyciu materiałów dla nich przeznaczonych, ponieważ z całokształtu realiów, w jakich dochodzi do realizacji usług, wynika, że usługa stanowi typowy masaż, który ma wpłynąć zwłaszcza na mięśnie, kondycję skóry, wygląd twarzy i dodatkowo zrelaksować klienta. W związku z tym, w opinii organu, usługi masażu kobido nie można sklasyfikować do grupowania PKWiU 96.02.13.0 "Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure".
Podobnie uznał także Dyrektor KIS w WIS z dnia 5 marca 2025 r., nr 0112-KDSL2-1.440.751.2024.2.BK. Zdaniem organu usługa masażu kobido mieści się w klasie PKWiU 96.04 "Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej".
Oznacza to, że sprzedaż usług masażu kobido może korzystać ze zwolnienia z kas ze względu na wartość sprzedaży na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 omawianego rozporządzenia. Z uwagi na wykonywanie masaży kobido Czytelniczka nie była zobowiązana do rejestrowania swojej sprzedaży w kasie fiskalnej, bowiem - jak wskazano wcześniej - wykonywanie usług masażu kobido nie jest świadczeniem usług kosmetycznych czy kosmetologicznych.
Usługi te mogą także korzystać ze zwolnienia z kas ze względu na formę zapłaty na warunkach określonych w § 2 w związku z poz. 42 załącznika do omawianego rozporządzenia. Zgodnie z poz. 42 załącznika zwolnione z ewidencjonowania w kasie jest świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
|