Od kilku miesięcy prowadzę działalność gospodarczą. Na potrzeby jej wykonywania kupiłem w Niemczech urządzenie, które będzie stanowiło podlegający amortyzacji środek trwały. Faktura zakupu została przez zagranicznego kontrahenta wystawiona w euro 28 kwietnia 2025 r. Jednak samo urządzenie zostanie dostarczone i przyjęte do używania, a także wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dopiero w połowie maja 2025 r. Czy do ustalenia jego wartości początkowej należy zastosować przy przeliczaniu na złotówki ceny z faktury średni kurs NBP z dnia 25 kwietnia br., czy też będzie to kurs z dnia poprzedzającego wprowadzenie urządzenia do ewidencji?
Jeżeli składnik firmowego majątku rzeczowego nabywany jest w drodze kupna i kwalifikowany jako środek trwały, to jego wartość początkową wyznacza cena nabycia (art. 22g ust. 3 ustawy o pdof). Obejmuje ona kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania tego składnika majątku jako środka trwałego do używania. W zakres tych kosztów wchodzą m.in. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji. W przypadku importu obejmuje ona również cło i podatek akcyzowy. Pomniejsza się ją natomiast o VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami VAT nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT. Wyznaczona w ten sposób cena nabycia korygowana jest następnie o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 5 ustawy o pdof).
Gdy przedsiębiorca kupuje środek trwały za granicą, wówczas koszty składające się na jego wartość początkową ujmowaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy przeliczyć na złote zgodnie z art. 11a ust. 2 ustawy o pdof, tj. według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Kosztem poniesionym jest tutaj koszt wynikający z otrzymanej faktury, rachunku albo innego dowodu w przypadku braku faktury lub rachunku (art. 24c ust. 7 ustawy o pdof).
Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu przedsiębiorca powinien do ustalenia wartości początkowej urządzenia zastosować średni kurs euro ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, tj. z 25 kwietnia 2025 r.
|